GECE NOTLARI CESARETİ İŞLİYOR

YENİ ÇIKANLAR – İstanbul kültür ve sanat mekânlarının bazıları  kapanıyorken, kimilerinin de yeni yapılarına taşındığını gözlemliyoruz. Kültür, sanat mekânlarının kent planlamasının odağından çıkıyor olmasının, kentin temsilinde dönüşüme yol açtığını unutmamak gerekir. Kente dair bir kimlikten ve değerden bahsedildiğinde kültür, sanat mekânları bu değerlendirmenin dışında tutulamayacak kadar önem arz eder. Bu bakımdan kültür, sanat alanında atılan her adımı kent kimliğine dönük bir müdahale olarak okumak yerinde olur. Bu müdahalelerin en yenisi, Martch Art Project tarafından gerçekleştirildi.

Hıdır Eligüzel  hidireliguzel@gmail.com

Martch Art Project, 13 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında “Gece Notları” adlı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Martch Art Project’in ilk sergisi olan Gece Notları, Çınar Eslek, Fulya Çetin, Furkan Akhan, İlhan Sayın ve Sadık Arı‘nın katılımıyla gerçekleşiyor. Sanatçılar, çizim video ve resim aracılığıyla gecenin barındırdığı farklı anlamları açımlayarak yorumluyorlar. Salt geceyi yorumlamaktan öte soluklaşan öznel alanları kendi bakış açılarıyla ifade ediyorlar.

Geceye dair gerçekleştirilen anlatıların çoğunda ‘gece’ ve geceye dönük bağlantılar farklı bir düzlemde değerlendirilmiştir. Gece yalnızca, günün belli bir zaman dilimini temsil etmiyor.

Gecenin temsiliyeti de ayrıca sadece gecenin elinde değil. Gece kimisi için günün bitimine çağrıştırıyorken, kimileri içinse mesaisinin başlamasına işaret ediyor. Bu haliyle gece ve geceleri aydınlık olan mekânlar, kişiler sanılanın aksine perdelerinin, korunaklı yapılarının ardında gözleyenler ile yan yanalar. Bu nedenledir ki, gece ve gündüz aslında benzer korkuların, sevinçlerin, mücadelelerin yaşandığı zaman dilimleridir oysa. Çevreyi tanımlamak değil, aslında duygularla yaşamak gerekiyor.

Gece Notları, sanatçıların gece ve gündüz, karanlık ve aydınlık arasındaki mesafeyi kısaltmanın olanaklarını araştırıyor. Zamanın ve mekanın hem ötesinde hem de içinde olan gece, saklı farklılıkların yaşandığı, algılanan dünyanın ötesinde görme biçimlerinin çeşitlendiği, perdelenmiş bağlantıların sorgulandığı, ahlaki ve siyasi baskılarının gözetim dışında olduğu bir uzamdır.

Modern ahlak ve toplum, tıpkı gündüzün olduğu gibi gecenin de kontrol edilebilir olmasına dönüktür. Çünkü, gündüzün kırılgan güvenceleri tekinsiz gecede yabancılaşmaya, rahatsızlık veren bir kaosa dönüşüyor.  Belki de bu yüzden gece bekçileri iktidarın gölgesi olduğu kadar gecenin insanlarına dönük duyulan nefret söyleminin kendisi kötüleyici bir iktidara dönüşüyor.

Bu nedenledir ki Gece Notları, geceyi ve gece insanlarının hikayelerine odaklanarak bir isteği ve cesareti imliyor. Bu nedenledir ki, ister gecede isterse gündüzde olalım, bir insan olabilmek, bu işte apayrı bir olgu.

Hıdır Eligüzel hakkında

Varto'da doğdu. Çocukluğunu İzmir'de geçirdi. Şimdilerde ise İstanbul'da yaşamını devam ettiriyor. Siyaset ve sosyal bilim temelli lisans eğitimine; felsefe, sosyoloji ve sanat ağırlıklı okumalar, çalışmalar eşlik ediyor. Farklı mecralarda şiir, kültür -sanat ve politika metinleri yazıyor.

Hıdır Eligüzel tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir