FATİH AKIN: TÜRK MÜYÜM, ALMAN MIYIM ÖNEMİ YOK!

YENİ ÇIKANLAR – Türkiye’de kendisine sürekli “Türk müsün Alman mısın” diye sorulduğunu söyleyen yönetmen Fatih Akın, neden Almanya vatandaşlığını seçtiğini anlattı.

Hürriyet’ten Ayşe Arman’a konuşan Fatih Akın, Türkiye’nin son 100 yıldır çok kültürlü hayata geçişi yaşayamadığını belirtti. Akın, “Türk müyüm, Alman mıyım bir önemi yok, ben Fatih’im! Ama bir taraftan da seviniyorum, Türk toplumu beni hâlâ oranın bir çocuğu olarak görüyorsa ne âlâ” dedi.

Akın, “Türkiye seninle,’Türk yönetmen… Bizim insanımız… Bizim topraklardan çıkan bir yönetmen!’ diye gurur duyuyor. Peki bu aslında ne kadar gerçeği yansıtıyor? Ya da sen tüm bunlardan sıkıldın mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Almanya, 95’lerden sonra tıpkı Amerika, Kanada gibi çokkültürlü bir ülke oldu. Yani her milletten, her dilden, dinden, etnik kökenden insan geldi ve yeni bir toplum yarattılar. Bugün Amerika’ya gittiğin zaman, herkes ‘yabancı’. Ama o farklı yerlerden gelen bütün o ‘yabancılar’ Amerikalı. Bütün ırkçı manevralara rağmen Almanya da böyle bir ülke oldu 95’lerden sonra. Yani Almanya, sadece Almanların değil! Ama Türkiye, bu sözünü ettiğim geçişi yaşayamadı. Üstelik son 100 yıldır yaşamadı. Evet, Osmanlı’da böyle bir çokkültürlülük vardı. Ama sonra bu farklı din, dil, etnik kökeni kaybettik. Dolayısıyla, kafa yapımız artık bu: Beni de ya o, ya bu yapmaya çalışıyorlar! Oysa biz, globalizm döneminde yaşıyoruz. Bir insanı, sadece bir topluma ait görmek benim kafama uymuyor. ‘Dün’den kalan, eski ve demode bir anlayış. Türk müyüm, Alman mıyım bir önemi yok, ben Fatih’im! Ama bir taraftan da seviniyorum, Türk toplumu beni hâlâ oranın bir çocuğu olarak görüyorsa ne âlâ. ‘Hayır, öyle değilim’ diyecek halim yok. Ama ah şu şovenizm olmasa, ne kadar rahat edeceğiz! Ben hâlâ Türkçe konuşuyorum, her gün Google’a giriyorum. Türkiye’de ne oluyor diye bakıyorum. Türkiye’ye karşı bir sorumluluk hissediyorum. Orası hep benim kalbimde ama ben Almanya’da doğdum, burada eğitim aldım, burada yetiştim ve yarı Meksikalı yarı Alman eşimle kendi ailemi ve hayatımı burada kurdum.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir