EN İYİ 10 YERLİ FİLM MÜZİĞİ BESTECİSİ

YENİ ÇIKANLAR – Merhaba ey çilekeş okur. Geçen hafta yabancı film müziklerini anmıştık. Bu hafta yerlilere göz atalım dedik. Hiç fena işler çıkmadı sanki arşivden ne dersiniz?

Balkan Talu  balkantalu@gmail.com

1. Cahit Berkay

Türkiye’de film müzikleri deyince akla ilk gelen isimlerden biridir herhalde. Ürettiği besteler epey geniş bir yelpazeyi kapsar ama en iyiler arasında Selvi Boylum Al Yazmalım, Dila Hanım, Çiçek Abbas, Sultan ve Devlerin Aşkı sayılabilir herhalde.

2. Cahit Oben

Cahit Berkay’ı ben yazmasam da bilirdiniz tabii ama Cahit Oben’i sorsam şahsınıza çok da fikriniz yoktur büyük ihtimal. Halbuki 1962 yılında kurulmuş olan Cahit Oben Dörtlüsü Anadolu Pop akımının ilk gruplarındandır. Rahlei tedrisatından Özdemir Erdoğan, Fikret Kızılok, Melih Kibar, Füsun Önal, Şenay, Yeşim gibi dönemin meşhur isimleri geçmiştir. Burada bizi ilgilendiren kısım 1973 tarihinde Adana Altın Koza’da en iyi film müziği ödülünü de kazanmış olan  başrollerini Tarık Akan ve Halit Akçatepe’nin başrolde oynadığı Canım Kardeşim filmine yaptığı müziklerdir.

3. Melih Kibar

Çok genç yaşta büyük aşkı Çiğdem Talu gibi kanserden ölmüştür ama Erol Evgin ve Çiğdem Talu’yla beraber yarattığı hitler bir yana Gülen Gözler, Neşeli Günler ve tabii ki Hababam Sınıfı gibi şahane işleri tabi ki bilinir. Nispeten az bilinen işlerinden biri Halit Refiğ’in Kemal Tahir’in romanından uyarladığı ve Kadir İnanır, Tuncer Necmioğlu, Hülya Koçyiğit ve Perihan Savaş’ın şahane performanslar ortaya koyduğu Karılar Koğuşu için bestesi Malatyalı Fahri Kayıhan’a ait olan Mahpushane Seni Yapan Kör Olsun türküsüne yaptığı düzenlemedir. Türkü, o dönem Zülfü Livaneli’nin vokalisti olan Sevingül Bahadır tarafından seslendirilmiştir. Dinleyin, pişman olmazsınız.

4. Erkan Oğur

Bambaşka bir ummandır Erkan Oğur. Bülent Ortaçgil’in can yoldaşlarındandır. Bağlama, cura da çalar caz da yapar. Aydın Esen’le de deneysel işler yapmıştır, Telvin‘i de. İsmail Hakkı Demircioğlu’yla Gülün Kokusu Vardı‘yı ve Anadolu Beşik‘i de yapmıştır. Dijvan Gasparyan’la Fuad‘ı da. Gavur ellerde epey bilinen ve sayılan bir müzisyendir ama olsun biz onu Eşkıya‘yla tanıdık. Halbuki benim en sevdiğim albümü ilk solo albümü olan Bir Ömürlük Misafir ve Fuad‘dır. Eşkıya‘ya da Yazı Tura‘ya da şahane işler yapmıştır. Eşkıya’dan tavsiyemiz Fırat’ın Türküsü, Kazancı Bedih’in söylediği Urfa’nın Etrafı ve Seyreyle Güzel. Yazı Tura’dan ise Aşk-ı Matthias ile Zülfü Kaküllerin Amber Misali.

5. Ender Akay – Sunay Özgür

Tahmin edebileceğiniz üzere Ezel Akay’ın kardeşi kendisi ama torpili buradan kaynaklanmıyor. İstanbul‘a opera şan Viyana’da ses mühendisliği okumuş olan Ender Akay kardeşinin Yedi Kocalı Hürmüz‘deki işleri de fena olmamakla birlikte özellikle Neredesin Firuze ve Hacivat ile Karagöz Neden Ödürüldü‘de Sunay Özgür‘le birlikte çok şahane işler çıkardığının farkındayız. Kendi kişisel favorileri Gaip Arabesk, Dört Kitabın Manası ve Adem’in Trenleri filminin ana temasıymış. Katılıyor ve listeye Özlem Tekin’in yorumladığı Kara Sevda Müslüm Gürses’in yorumladığı Sensiz Olmaz‘ı, Bulutsuzluk’un Törki Törki‘si, Hacivat ile Karagöz Neden Ödürüldü‘den de Yörürün ve İndik Rum’da Kışladık‘ı ekliyorum.

6. Baba Zula

Daha ne diyeyim? Grubun zaten kuruluş sebebi Tabutta Rövaşata filmi. Daha sonra Dondurmam Gaymak‘ın, Zeynep’in Sekiz Günü ve İstanbul Unveiled filomlerinin de müziklerini de yaptılar ama benim favorim gene de Tavus Havası ve Rövaşata.

7. Zülfü Livaneli

On parmağında on marifet güzide sanatçımız Zülfü Livaneli’nin yönetmenlik yaptığını, roman yazdığını biliyoruz. Livaneli, roman mecrasına en son girdi. En meşhur film müzikleri Yılmaz Güney’in Sürü ve Yol filmlerine ve Türkan Şoray’ın ilk yönetmenlik denemelerinden biri olan Yaşar Kemal romanından uyarlanan Yılanı Öldürseler filminin müzikleridir. Gene Yaşar Kemal uyarlaması olan Yer Demir Gök Bakır‘ın müzikleri de gayet güzeldir de benim aklıma şu soru gelmektedir: Sürü‘nün, sonra üstüne Aysel Gürel’in söz yazıp Sezen Aksu’nun Sürgün adıyla seslendirdiği ana tema müziği aslında Şiwan Perwer’e ait Bırindarım türküsü müdür?

8. Mazlum Çimen

Mazlum Çimen, Sivas’ta öldürülmüş olan halk ozanı Nesimi Çimen’in oğludur. Zamanında hem kendi okuduğu hem de Edip Akbayram’ın geniş kitlelere ulaştırdığı Gittin Gideli‘yi babası için yazmıştır. Gene esas Akbayram tarafından geniş kitlelere ulaşan Can Yücel şiiri Mare Nostrum‘u da ( Bizim Deniz). Bu listeye giriş sebebi ise çok sayıda film ve diziye melodiler üretmiş olmasıdır. Bizim için esas olan Memu Zin, Işıklar Sönmesin, Gönlümdeki Köşk Olmasa ve Derviş Zaim’in Nokta filmi için yaptığı müziklerdir.

9. Kemal Sahir Gürel

Metin Kemal Kahraman, İlkay Akkaya, Tuncay Akdoğan Efkan Şeşen ve Hilmi Yarayıcı gibi isimlerle birlikte Grup Yorum’un kurucu çekirdek kadrosundandır. Grup Yorum’dan ayrıldıktan sonraki yıllarda film ve müzik işlerine yönelmiştir. Son Osmanlı Yandım Ali, Gitmek My Marlon and Brando gibi filmlere yaptığı müzikler bir yana esas dizi müzikleriyle gönlümüzde taht kurmuştur. En iyi işi olduğunu düşündüğüm Elveda Rumeli bir yana Hatırla Sevgili‘de de onun devamı olan Bu Kalp Seni Unutur Mu‘da da şahane işler çıkarmıştır.

10. Fatih Akın

Bu listeye bir besteci olarak değil bir dj olarak girmeye hak kazanmıştır gözümde. Sadece Duvara Karşı ve Yaşamın Kıyısında için derlediği müzikler değildir mesele. Sebeplerden biridir ama sadece değeri geç anlaşılmış klarinet virtüozü Selim Sesler’i geniş kitlelere ulaştırmış olması da değil olay. Aslında mesele özellikle 2005 yılında yaptığı Crossing The Bridge belgeseli için Roll‘un 100. sayısında Erdir Zat’ın da anlattığı gibi tam da gerçekten İstanbul’u anlatan şarkılar, sanatçılar seçilmişti belgesel için. Aynur Doğan’dan Sertab Erener ve Sezen Aksu’ya; Ceza, Orient Expressions’dan roman çocuklarla jam session yapan Orhan Gencebay’a… Müzeyyen Senar’dan Duman, Replikas Siyasiyabend ve Baba Zula gibi gruplara kadar uzanan bir yelpaze vardı albümde. Brennan Mc Crimmon ve Selim Sesler albümün tuzu, baharatıydı tabii. Albümün en büyük başarısı seçilen şarkıların güzelliği veya çirkinliğinin ötesinde gerçek ve sahici sesleri duymaktı aslolan.

Gelecek albümlerden de beklentimiz ve temennimiz budur. Sübhaneke dinimizdir amindir. Hayırlıdır günlerdir.

Balkan Talu hakkında

Balkan Talu, 1978 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğunun beş senesi Ankara'da, dört senesi Hollanda'da geçti. On yaşından itibaren 'Gazeteci olacağım' diye tutturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü'nden mezun olduktan sonra Radikal Cumartesi, Hürriyet Gösteri, Nokta, Aktüel gibi gazete ve dergilerde çalıştı. Bilgi Üniversitesi'nde DJ'lik, Nor Radyo'da Zagreb Radyosu adıyla siyasi mizah programı yaptı. Balkan Talu şu anda bir internet sitesinde dış haberler editörü olarak çalışıyor. Kendisine ait obsesif makinist adında bir de sinema eleştirisi sitesi bulunuyor.

Balkan Talu tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir