EN İYİ 10 FİLM MÜZİĞİ BESTECİSİ

YENİ ÇIKANLAR – Merhaba sayın okurlar hafif rötar yaptım biliyorum. Zira önümüzdeki bir iki hafta biraz farklı bir şey yapıp size güzel bir film müzikleri listesi hazırlayayım dedim. Nereden mi çıktı? Yeni albümler pek sarmadı. Toplama albümler vesilesiyle bit pazarı yolculuğuna dalayım derken film müzikleri için arşivimde apayrı bir klasör açtığımı keşfettim aniden. Neler varmış bir bakalım mı? Haydi bakalım, yabancılardan başlıyoruz…

İşte En İyi 10 Film Müziği Bestecisi…

Balkan Talu  balkantalu@gmail.com

1. Goran Bregovic

Serde biraz Boşnaklık var ya ondan iltimas geçtim herhalde. Lakin kendisi kaliteli müzik olayının aynı zamanda bir takım oyunu olduğunu en iyi örneklerinden biridir. En parlak zamanını Yugoslav yönetmen Emir Kusturica’yla birlikte yaşadı. En iyi albümleri de tabii ki Çingeneler Zamanı, Underground (Yeraltı) ve Arizona Rüyası‘dır (Arizona Dream).

 2. Eleni Karaindrou

Hem Yunanistan’ın hem de Avrupa’nın yetiştirdiği en iyi yönetmenlerden biri olan Theo Angelopoulos ile hem harika bir takım olmuşlardı hem de çok yakın arkadaşlardı. Onu en çok Theo Angelopoulus öldükten sonra verdiği İstanbul konserinde gözlerinin nasıl dolduğunu hatırlarım. Hâlâ dinlememiş olanlara Sonsuzluk ve Bir Gün ve Ulis’in Bakışı‘yla başlamalarını öneririm.

 3. Mikis Theodorakis

Yunan asıllı bestecilerden bahsedince Mikis Theodorakis’i anmamak olmaz elbette. Bazılarımız kendisini hâlâ sadece Zülfü Livaneli’nin kankası olarak bilmiyordur inşallah. Costa Gavras’ın filmografisinin sıkı işleri arasında yer almış olan Z (Ölümsüz) ve State of Siege (Sıkıyönetim) gibi filmleri bir yana Serpico, İphigenia, Truvalı Kadınlar gibi filmlere harika melodiler yazmıştır. Zaten bunlar yetmezse Zorba haydi haydi yeter değil mi a dostlar?

 4. Peter Gabriel

Kendi döneminin en iyi rock sanatçılarından biridir. Efsane Genesis grubunun solisti, Af Örgütü’nün kampanyalarına destek vermiş sıkı bir insan hakları aktivistidir. Onun dışında Realworld başlığı altında dünya müziği konseptini ilk ortaya atan sanatçılardan biridir. En parlak örneklerden biri de Martin Scorcese’nin Kazancakis’in romanından uyarladığı İsa filmi Günaha Son Çağrı filmi için yaptığı müziklerdir. Körfez Savaşı çıktığında CNN o meşhur karabatak görüntüsü eşliğinde giriş müziğini fon müziği olarak kullanıp bizi kusturmuştur ama albüm sağlam albümdür. İçinde Kudsi Ergüner, Dijvan Gasparyan, Nusret Fatih Ali Han gibi üstadların imzası vardır.

 5. John Williams

Hollywood’un demirbaş bestecilerindendir. Wikipedia 50 defa Oscar’a aday gösterildiğini söylüyor. Albüm diskografisi Damdaki Kemancı‘dan İndiana Jones‘a, Süpermen‘den Schindler’in Listesi‘ne kadar epey geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Gelin görün ki E.T, JFK, Nixon gibi Güneş İmparatoru gibi kalburüstü filmlere yaptığı müziklerin dışında benim favorim hâlâ Yıldız Savaşları‘nın müzikleridir. Daha doğrusu ikinci üçlemenin ilk filmi için yaptığı Ruhların Savaşı‘dır (Duel Of the Fates).  Karanlık ve aydınlık tarafın içerideki savaşını (ying yang) çok iyi verir. Bunun dışında küçük bir tüyo da vereyim Onur Kerimov’un Imperial March ve Arapsaçı kolajını da bir yerden bulup dinleyin, pişman olmayacaksınız.

 6. Ennio Morricone

Film müzikleri diyip de 88’ini devirmiş Ennio Morricone’yi pas geçmek olur mu, olmaz. Morricone 500’den fazla film ve dizi bestesine sahipken en çok Sergio Leone’nin spagetti westernlerine yaptığı müziklerle tanındı tabii ki. İyi Kötü, Çirkin, Bir Avuç Dolar İçin, gene bir Leone şaheseri olan Bir Zamanlar Amerika ilk akla gelenler. İlginçtir müziklerinin sadece yüzde 30’u spagetti western türünde diyor Wikipedia. Diğer şahane işleri arasında 1900 Efsanesi, Sacco ve Vanzetti, The Mission, Dokunulmazlar, Cinema Paradiso gibi işler yer alıyor. Morricone müzikleriyle 81 kere ödüllere aday gösterilmiş. İlk ve tek Oscar’ını 2016’da Sergei Lone’ye de selam çakan Quentin Tarantino’nun yönettiği Hateful Eight‘le kazandı.

 7. Nino Rota

Gelin sizinle İtalya’da gezmeye biraz daha devam edelim. Şimdi oradan hafızanızı zorlayaraktan bakıyor ve soruyorsunuz Nino Rota kim ola ki diye değil mi? Hemen söyleyeyim Baba (The Godfather) filminin müziklerini yapmış olan bestecidir kendisi. Ayrıca bir dönem Federico Fellini’nin de gözde bestecisi olmuştur. Tatlı Hayat (La Dolce Vita) ve La Strada filmlerinin müzikleri Nino Rota’ya aittir.

 8. Shirley Bassey

James Bond filmleri çok büyük bir furya yarattı biliyorsunuz. Bana sorarsanız en iyi Bond filmleri Sean Connery, Pierce Brosnan ve Daniel Craig tarafından çekildi. Haksızlık etmeyelim, Madonna, Adele, Tina Turner, Louis Armstrong, Paul Mc Cartney, Tom Jones, A-ha ve Garbage şarkıları da şahaneydi ama en sıkı Bond solisti de herhalde Shirley Bassey’di. İnanmazsanız Diamonds are Forever, Goldfinger ve Moonraker‘ı dinleyin.

 9. Hans Zimmer

Alman asıllı Hans Zimmer Hollywood‘da en çok melodiyi zihne nakşetmiş olan besteciler arasındadır herhalde. En bildik işlerinden biri Görevimiz Tehlike ana temasıdır desek abartmış olmayız herhalde. Onun dışında Karayip Korsanları tema müziği de ona aittir, hem favori film hem de favori müziklerimde epey üst sırada bulunan İnce Kırmızı Hat da (Thin Red Line).

 10. Michael Nyman

Polonya asıllı İngiliz müzisyen Michael Nyman Gattaca, Zor Tercih (The End Of Affair) gibi filmlerin de müziğini yaptı ama esas çıkışını 1993 tarihli Jane Champion’un sağır dilsiz bir kadın piyanisti anlattığı ve Holly Hunter’ın Oscar kazandığı filmi Piyano filminin müzikleriyle duyurdu. Albüm, en çok satan film müziği albümleri arasına girdi.

Balkan Talu hakkında

Balkan Talu, 1978 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğunun beş senesi Ankara'da, dört senesi Hollanda'da geçti. On yaşından itibaren 'Gazeteci olacağım' diye tutturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü'nden mezun olduktan sonra Radikal Cumartesi, Hürriyet Gösteri, Nokta, Aktüel gibi gazete ve dergilerde çalıştı. Bilgi Üniversitesi'nde DJ'lik, Nor Radyo'da Zagreb Radyosu adıyla siyasi mizah programı yaptı. Balkan Talu şu anda bir internet sitesinde dış haberler editörü olarak çalışıyor. Kendisine ait obsesif makinist adında bir de sinema eleştirisi sitesi bulunuyor.

Balkan Talu tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir