DÜNYA HALLERİ: YENİ BİR UMUTSUZLUK

YENİ ÇIKANLAR – Plevneli Gallery, 6 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında, güncel sanatın tanınmış isimlerinden sanatçı ve yazar Şener Özmen’in “Yeni Bir Umutsuzluk” başlıklı, Türkiye’deki en kapsamlı kişisel sergisine Plevneli Mecidiyeköy’de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Sanatçının başta uzun yıllar ürettiği ve yaşadığı kent olan Diyarbakır olmak üzere, son zamanlarda New Jersey, New York ve Berlin’de geçen, on yedi yıllık bir zaman dilimine yayılmış, bilinen ve bilinmeyen üretimleri, İstanbul’un yeni çağdaş sanat mekânı Plevneli Mecidiyeköy’de izleyiciyle buluşuyor.

Yeni Bir Umutsuzluk“, George Lucas’ın yazıp-yönettiği, 1977’de gösterime giren ve orijinal üçlemenin ilk filmi olan Yıldız Savaşları, Bölüm IV: Yeni Bir Umut’tan bir sahneyi, ‘kendisini bir şekilde ilgilendirdiği’ düşüncesiyle, yeniden ele alıyor. Özmen’in, coğrafik adlandırmalara ilişkin, muhtemelen anadilin yazınsal alanından kalma takıntılı tavrı, özellikle köklerinin olduğu toprakların ‘yok-yer’ sayıldığı —ya da başka türlü adlandırıldığı— zamanlarda, katatonik bir hal alabiliyor.

Plevneli Gallery, “Yeni Bir Umutsuzluk” sergisinde, Şener Özmen’in dünya halleri içindeki yeni pozisyonunu, hayat ile sanat arasında bir türlü kuramadığı dengeyi, geçmişten bugüne ürettiği sanat çalışmalarının ışığında bir arada görmek, sanatçıyı ve sanatını daha yakından tanımak için bir fırsat yaratıyor.

Sergi kapsamında, 7 Nisan 2019 Pazar günü saat 13:30’da küratör ve sanat tarihçisi Barbara Heinrich ve sanatçı Şener Özmen’in söyleşimsel rehberliği eşliğinde bir tur gerçekleşecektir. Tur esnasında Özmen ve Heinrich sergide yer alan işleri derinlemesiyle, eleştirisel bir biçimde ele alacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir