DEL TORO OSCAR’I ALDI GİBİ…

YENİ ÇIKANLAR – Guillermo del Toro imzalı fantastik dram “The Shape of Water” 90. Oscar Ödül Töreni için 13 dalda aday gösterilerek favoriler arasında öne geçti.  

Oscar yarışında, Guillermo del Toro imzalı fantastik dram “The Shape of Water” 13 kategoride altın heykelciğe aday gösterilmeyi başardı ve favori konumunu güçlendirdi. Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan ve burada Altın Aslan ödülüne layık görülen film, 2017’nin en fazla ödül alan yapımları arasında önde geliyor.

Filmde, Soğuk Savaş yıllarında ABD hükümetinin gizli bir araştırma tesisinde temizlikçi olarak çalışan dilsiz bir kadının, laboratuvarda üretilmiş bir yaratıkla ilişkisi konu ediliyor. “The Shape of Water” 13 dalda adaylıkla, “All About Eve”, “Titanic” ve “La La Land”in 14 adaylık rekoruna ulaşmayı kıl payı kaçırdı.

Filmin aynı zamanda yapımcısı ve senaristi olarak da Oscar’a aday olan Guillermo del Toro ise en iyi yönetmen adaylığını ödüle dönüştürebildiği takdirde, son beş yılda dördüncü kez en iyi yönetmen ödülü, 50’li yaşlarındaki bir Meksikalı’ya gitmiş olacak. 2014 yılında Alfonso Cuarón “Gravity” ile, 2015’te “Birdman” ve 2016’da da “The Revenant” ile Alejandro G. Iñárritu bu dalda zafere ulaşmıştı. Ayrıca Iñárritu’nun bu sene Meksika-ABD sınırını aşan bir grup göçmenin hikayesini anlattığı “Carne y arena” adlı sanal görsellik projesi için Oscar’larda Özel Başarı Ödülü’ne layık görüldüğünü de belirtmek gerek.

KaynakDeutsche Welle Türkçe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir