DECAMERON: AVRUPA HİKÂYE ANLATICILIĞININ İLK BÜYÜK BAŞYAPITI

YENİ ÇIKANLAR – Dünya edebiyatının ilk hikâyecisi Giovanni Boccaccio’nun kaleme aldığı ve öykü türünün bilinen ilk örneklerinden olan Decameron Alfa Yayınları’ndan çıktı.

Kitabın tanıtımından:

”BoccaccioDecameron’da yaşadığı dönemde tanık olduğu veba salgını günlerinin Floransa’sını ele alır. On gün boyunca anlatılan yüz öyküden oluşan Decameron’da mutluluklar, gönül yaraları, kadın erkek ilişkileri, çıkar peşinde koşan din adamları öykülerin başlıca konularındandır.

İtalyanca aslından çevrilen Decameron, akıcı dili ile okurlarına edebiyat şöleni yaşatıyor. Karton kapak baskısı ile raflarda yerini alan Decameron, önümüzdeki günlerde ciltli ve renkli görselli ile de basılacak.

İtalyan yönetmen Pasolini tarafından da beyazperdeye aktarılan Decameron hikâyeleri İtalyan edebiyatının ve sinemasının da temel taşlarındandır.

1348 yazında Avrupa’yı toplu ölümlerle sarsan veba salgınından kaçmaya çalışan yedi genç kadın ve üç genç erkekten oluşan bir grup, şehri terk edip Floransa’nın kırsalına sığınmak için yola çıkar. Birbirlerini eğlendirmek ve yolculuğa devam edebilmek için on gün boyunca her biri aşk hikâyelerinden kahramanlık maceralarına uzanan onar öykü anlatacaktır. Toplamda anlatılan bu yüz öykü, ortaçağın karmaşık ve zengin gündelik hayatını ortaya koyan bir derleme görevi görür. Decameron, Princeton Üniversitesinden Leonard Barkan’ın da dediği gibi “tüm zamanların en iyi öykü antolojisi”dir. Dünya edebiyatının ilk hikâyecisi ve İtalyan edebiyatında düzyazının babası olarak kabul edilen Boccaccio’nun başyapıtı Decameron güçlü bir düzyazı.

“Decameron’u okuduğumda 16 yaşındaydım ve 10 hikâyecinin çoğunun kadın olması beni çok memnun etmişti… Modern hikâye anlatıcılığının babası olarak bilinen bu yazar yedi şahane kadın anlatıcı takdim ediyordu. Demek ki umut edilecek şeyler vardı.”

–Elena Ferrante

“Avrupa hikâye anlatıcılığının ilk büyük başyapıtı.”

–Hermann Hesse

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir