CİNSEL SEÇİLİM ALFA YAYINLARI’NDAN ÇIKTI!

YENİ ÇIKANLAR – Türlerin Kökeni kitabıyla modern bilimin seyrini değiştiren Charles Darwin’in Cinsel Seçilim adlı kitabı Alfa Yayınları’ndan çıktı.

Charles Darwin’in Cinsel Seçilim kitabını ortaya koymaktaki amacı, birincisi insanın da tüm diğer türler gibi geçmişte yaşamış bir formdan türeyip türemediğini; ikincisi insanın gelişim tarzını; üçüncüsü insanı sözde-ırkları arasındaki farkların değerini anlamaktır.

Darwin 1859’da yayımladığı Türlerin Kökeni kitabıyla dünyamızın bilim ve kültür tarihini sonsuza kadar değiştirmişti. Ancak bu kitabında henüz çözemediği bazı problemler kalmıştı. İnsanın evrimini ayrıntılarıyla açıklamaktan, biraz da gelecek tepkilerden çekinerek geri durmuştu. 12 yıl konu üzerine yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra İnsanın Türeyişi ve Cinsel Seçilim kitabıyla bu açığı kapattı.

Hiçbir bilimsel devrim, daha önceki alışkanlıklarımızı ve kanaatlerimizi değiştirme konusunda Darwin’in buluşuyla karşılaştırılamaz.

“Zaman içinde Darwinci devrim, dünya üzerindeki her eğitimli insanın aklında ve kalbinde emin ve rahat bir şekilde yerini alacaktır, fakat bugün Darwin’in ölümünün üzerinden yüzyıldan fazla zaman geçmesine rağmen hâlâ onun parmak ısırtan çıkarımlarla dolu ifadelerini tam olarak hazmedebilmiş değiliz.”

–Daniel Dennett, Darwin’in Tehlikeli Fikri

“Darwinci kuram yalnızca üstün bir açıklama gücüne sahip olmakla kalmaz; açıklamasındaki üslubun güç dolu bir zarafeti, dünyanın en unutulmaz başlangıç mitlerine bile üstün gelecek şiirsel bir güzelliği vardır.”

–Richard Dawkins, Cennetten Akan Irmak

“Darwinci evrim çok derin bir biçimde, kendi varlığımız ve özümüze ilişkin algılarımızda ve bilimin işaret ettiği benzer sorular konusunda da bir devrim yaratmıştır: Biz kimiz? Buraya nasıl geldik? Diğer canlılarla ilişkimiz nedir?”

–Carl Zimmer, Evrim: Bir Fikrin Başarısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir