‘CEBİMDEKİ YABANCI’ BİZE DE YABANCI!

YENİ ÇIKANLAR – Yapımcılığını Ferzan Özpetek’in üstlendiği ve yönetmen koltuğunda Serra Yılmaz’ın olduğu, orijinali İtalyan filmi Perfeti Sconosciuti yerli uyarlaması olan ve merakla beklenen Cebimdeki Yabancı vizyona girdi.

Emre Balcı  emre.blc35@gmail.com

Tek bir mekanda geçen filmler her zaman olmuştur. Çünkü eğer güçlü bir olay örgüsü, sağlam diyaloglar ve bir parça gizem yoksa izleyicinin filmden sıkılıp bırakması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Nitekim Cebimdeki Yabancı da bu öğelerin hepsine bir şekilde cevap vermeyi başarıyor. Her ne kadar türdeşleri olan The Man From Earth, 12 Angry Man gibi başarılı bir iş olmasa da yerli standartları göz önüne aldığımız zaman izleyici tatmin eden bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Film, yedekte arkadaşın yemekte bir araya gelmesiyle başlıyor. Sohbet esnasında Banu karakteri bir oyun teklif ediyor buna göre, herkes telefonlarını masaya koyarak birbirlerine gelen mesajları, aramaları görebilecek. Olay da böylece başlamış oluyor. Bu esnada her karakterin arka planları hakkında ufak tefek bilgiler de ince bir şekilde izleyiciyi boğmadan veriliyor.

Oyun sırasındaysa insanların artık ellerinden düşüremediği, dahası ayrı yaşayamadığı telefonlarındaki sırların ortaya çıkmasıyla nelerin olacağı ve hayatlarının nasıl değişebileceği gözler önüne seriliyor. Filmde, modern insan ilişkilerinin yapmacık ve sahte durumlarından arkadaşlar arasındaki güven ilişkisine ve eşler arasındaki cinsel ve duygusal ilişkinin sahteliğine kadar genel bir toplum eleştirisi görmek mümkün. Ancak buradaki sıkıntı biraz karakterlerin seçimi ve yansıtılışında olmuş çünkü bu seçim tamamen elit kesimden yapılmış. Haliyle söz konusu ilişkiler de o boyutta beyazperdeye aktarılmış.

AVRUPA SİNEMASI…

Fakat karakter seçimini bir kenara koyacak olursak, Serra Yılmaz’ın ilk yönetmenlik deneyiminin altından başarıyla kalktığını söyleyebiliriz. Yılmaz, diyalogları ve duyguları sıcak, samimi ve içten bir şekilde beyazperdeye aktarmayı başarmış. Üstelik bunu tek mekan üzerinden kurgulanan bir film ile yapması da onun başarısını arttıran bir başka unsur. Bir diğer nokta ise filmdeki gerilimin abartılmadan verilmiş olması, her ne kadar zaman zaman diyaloglar ve yaşanan olaylar bu durumu üst noktalara taşısa da bir şekilde durum tadında bırakılarak komedi yönü de ön plana çıkarılıyor.

Cebimdeki Yabancı‘yı Avrupa sinemasının bir ürünü olarak değerlendirebiliriz. Şüphesiz ki buradaki en önemli etken Perfeti Sconosciuti filminin bir uyarlama versiyonu olması ancak bu tek başına yeterli bir neden olarak görünmüyor. Serra Yılmaz ve Ferzan Özpetek etkisinin de altını çizmek gerekiyor. Zira her iki isim de günümüz Avrupa sinemasının yetkin temsilcilerinden…

Oyuncuların başarılı bir performans sergilemesi filmi etkileyici yapan detayların arasında yer alıyor. Her oyuncunun kendi karakterini ve o karakterin içinde barındırdığı sırları özümseyerek oynamış olması aynı zamanda verilen emeğin karşılığını da gösteriyor. Özellikle Serkan Altunorak’ın canlandırdığı Metin karakteri yansıttığı duygularla kesinlikle ayrı bir takdiri hak ediyor.

EN BÜYÜK ŞANSIZLIĞI…

Son olarak, Cebimdeki Yabancı her ne kadar toplumdan uzak yedi insanın arasındaki ilişkiler üzerine kurulmuş bir film olsa da, konusu ve diyaloglarıyla ortalamanın üzerine çıkıyor. Tabii ki Serra Yılmaz’ında yönetmenliğinin burada payı büyük. Fatih Akın’ın Paramparça‘sı, Gary Oldman’lı En Karanlık Saat’in vizyona girdiği bir hafta da vizyona girmiş olması şanssızlık olarak görünse de hoş bir film olması ve gerilim ile komediyi içinde barındırabiliyor olmasıyla izleyiciyi kendisine çekmeyi başaracaktır.

Emre Balcı hakkında

1995 yılında İstanbul’da doğdu. 6 yaşında okumayı öğrendi ve o günden sonra kitaplarla bağı hiç kopmadı. İlköğretiminin sonrasında Mecidiyeköy Anadolu Lisesi'nde okudu. Sinemaya karşı duyduğu ilgi özellikle Alfred Hitchcock’ın Arka Pencere filmiyle tanışmasıyla daha da arttı. Caz ve klasik müziğe olan sevgisi sayesindeyse çello ile tanıştı. Emre Balcı, halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini sürdürüyor.

Emre Balcı tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir