CAHİLLİKLER KİTABI 3: HAYVANLARIN SIRADIŞI ÖZELLİKLERİ

YENİ ÇIKANLAR – John Lloyd ve John Mitchinson tarafından kaleme alınan Cahillikler Kitabı 3 Hayvanların Sıradışı Özellikleri Alfa Yayınları’ndan çıktı!

Kitabın tanıtımından:

Üçüncü Cahillikler Kitabı’yla “hava atma yolculuğuna” devam etmeye hazırlanın. Hayvanlar âlemine dair bilmediğiniz her şey bu kitapta.

İşte karşınızda yüz hayvan, iddia edildiğine göre bazıları tanıdık, bazıları da kesinlikle yabancı; fakat istisnasız hepsi ilginç. Fakat bu kitap bir atölye çalışması rehberi, kaynak bir kitap ya da hayvan hakları tartışması değil. Bu bir hayvanat bahçesi, rahat koltuğunuzda otururken çıkabileceğiniz bir safari. Öğrettiği tek kesin bilgi ise “doğal” kelimesinin hiçbir anlamının olmadığı.

Hayvanların beslenmek, üremek veya sadece gezinmek için bile yaptıkları stratejilerin delice çeşitliliği ve tamamıyla olağanüstü bir şekilde sapkın olması sizi her şeyin mümkün olduğuna inandırır. Ve konu da bu. Hayvanlar sizi neşelendirir. Onları himayemize almamıza ya da onların adına konuşmamıza ihtiyaçları yoktur. Fakat onları bu kadar detaylı araştırdıktan sonra saygımızı hak ettiklerini düşünmemek imkânsız. Öyleyse cehalet birikintisine gelin ve bir süre bizimle debelenin.

İnek (Otlak Fabrikası): “Hırdavat hastalığı”yla başa çıkmak için ineklere mıknatıs yedirilir; devamlı olarak yuttukları tel, zımba ve çivilerin neden olduğu zararı önler. Mıknatıs midenin ilk kısmında yerini alır ve ineğin ömrünü uzatır.

Eşekarısı (Şeker ve Kağıt): Bir eşekarısı öldürmek kötü fikirdir: Ölen eşekarıları yuvadaki eşekarılarını tehlike konusunda uyaran bir feromon yayar. Bu yüzden saniyeler içinde etrafınız eşekarılarıyla çevrilebilir.

Kedi (Sevimli Katil): En çok gördüğümüz hayvanlardan olan kediler, tarifi olmayan bir şekilde gizemlidirler. Ne için varlar? Ne isterler? Kediler günlerinin %85’ini kesinlikle hiçbir şey yapmadan geçirir. Yemek, içmek, öldürmek, tuvaletini yapmak ve çiftleşmek hayatının sadece %5’ini kapsar. Diğer %10’unu ise etrafta gezinmek için kullanırlar. Bunun dışında ya uyurlar ya da yalnızca otururlar. Aşağı yukarı 3500 yıl önce kedilerin, Antik Mısırlılar tarafından evcilleştirilen son hayvanlar oldukları söylenir. Fakat kediler kendi zamanlarında ve kendi nedenleri için bizi evcilleştirmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir