BU FİLMDE SÜPER KAHRAMANA YER YOK!

YENİ ÇIKANLAR – Usta yönetmen Steve Speilberg’den sinemanın yıllardır aradığı bir film kurgu filmi, Ready Player One…

Emre Balcı  emre.blc35@gmail.com

Son yıllarda bilim kurgu üzerine yapılan filmlere baktığımız zaman Marvel ve DC şirketlerinin süper kahraman temalı yapımlarının yoğun bir hegemonyası olduğunu görmek mümkün oysa ki sinema tarihi süper kahramanlara bağlı olmadan yarattığı gerçek bilim kurgu filmlerine her zaman sahip olmuştur. Örneğin; Geleceğe Dönüş, 2001 Uzay Yolu Macerası veya 12 Maymun gibi kült olmayı başarmış birçok film sayabiliriz. Son dönemde ise bu tarz filmlerini tadını yakalayan yapım sayısı ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmez durumda. Ready Player One da o birkaç filmden birisini olmayı başarmış bir yapım.

Steve Speilberg’in yorumuyla sanal gerçeklik üzerinden distopya ile masalsı anlatım arasında aslında film. Yapım 2045 yılında geçiyor. Dünya zorlu birkaç dönemin ardından acı verici gerçeklere boğulmuş ve insanların çıkış yolu aradığı bir döneme odaklanıyor. Çıkış yolu ise bir sanal gerçeklik oyunu olan “OASIS”. Oyun içindeki yaşamlarına insanlar o kadar düşkün hale geliyorlar ki gerçek dünyayı görmezden gelerek sanal alemde düşledikleri hayatları yaşayabiliyorlar. Kısacası dünyayı umursamadıkları ve hayallerde yaşayabildikleri bir oyun. Olaylar ise oyunun yapımcısının bir yarışma başlatması ile ilginç bir hale gelerek insanları tam anlamıyla içine çekiyor.

Ready Player One’ın en dikkat çekici yönlerinden birisi ise her ne kadar gelecekte geçiyor olsa da nostaljiyi ustaca kullanıyor olması. 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vurmuş müzikler, filmler ve atari oyunları ustaca kullanılarak izleyicilere retro keyfi yaşatılmış.

Başrol oyuncularının da başarısı azımsanmayacak derecede ön plana çıkıyor. Olivia Cooke ve Tye Sheridan gibi iki genç oyuncunun başrol olmanın hakkını vererek  oldukça sağlam bir performans sergiliyor. Oyuncuların performansı, filmin konusu ve akıcı ilerleyen sahneleri ile beyazperde karşısında oturanları sıkmıyor.

Sonuç olarak Steve Speilberg son dönemin süper kahraman algısını yıkarak, onlara ihtiyaç duyulmadan da bilim kurgu olabileceğini ve onlardan daha iyi olabileceğini kanıtlıyor. Kült bir bilim kurgu yapımı olup olamayacağı soru işareti olsa da son dönemde ortaya konulan işlerle kıyaslandığında başarılı ve farklı olduğu söylenebilir.

Emre Balcı hakkında

1995 yılında İstanbul’da doğdu. 6 yaşında okumayı öğrendi ve o günden sonra kitaplarla bağı hiç kopmadı. İlköğretiminin sonrasında Mecidiyeköy Anadolu Lisesi'nde okudu. Sinemaya karşı duyduğu ilgi özellikle Alfred Hitchcock’ın Arka Pencere filmiyle tanışmasıyla daha da arttı. Caz ve klasik müziğe olan sevgisi sayesindeyse çello ile tanıştı. Emre Balcı, halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini sürdürüyor.

Emre Balcı tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir