BRUCE LEE’NİN 80 YAŞINA ÖZEL PULLAR

YENİ ÇIKANLAR – Kendine has dövüş tekniğiyle tüm dünyada haklı bir üne sahip olan Çinli sinema oyuncusu Bruce Lee’nin 80’inci yaşı için özel pul setleri hazırlanıyor. İlk görüntüleri ortaya çıkan pullar, “Su gibi şekilsiz ol” sözüyle hafızalara kazınan Bruce Lee’nin hayranları arasında heyecan yarattı…

Hong Kong Posta İdaresi, Bruce Lee’nin 80’inci doğum günü için özel bir pul serisi çıkarmaya hazırlanıyor. Dünyaca ünlü oyuncu için hazırlanan 12 pul seti, 2020 yılında piyasaya sürülecek.

Hong Kong Posta İdaresi tarafından hazırlanan pul seti, Bruce Lee’nin ünlü filmlerinden esinlenerek tasarlandı. 1973 yılında hala nedeni tartışma konusu olan sürpriz bir şekilde hayatını kaybeden Bruce Lee anısına hazırlanan pul setleri, China Mountain Big Brothers, The Chinese Connection, The Way Of The Dragon ve Game of Death filmlerinden esinlenerek hazırlandı.

43 yaşında hayatını kaybetmesine karşın dünya sinemasına ve Çin dövüş sporlarına damgasını vuran Bruce Lee, Çin’de opera sanatçısı olan anne ve babasının turne için bulunduğu ABD’nin San Francisco kentinde dünyaya geldi. Asıl adı Lee Jun Fan olan Bruce Lee, çocukluğunun geçtiği Hong Kong’da ünlü Kung Fu Ustası Yip Man’ın öğrencisi olarak Wing Chun sistemini çalışmaya başladı. Daha sonra ailesi tarafından ABD’ye gönderilen Lee, Washington Üniversitesi’nde Felsefe bölümündeki eğitimine devam ederken ustası Yip Man’den öğrendiği Wing Chun tekniğine ileriki yıllarda İngiliz boksundan bazı teknikler ekledi.

Kendine has dövüş sanatı geliştirdi

Kendisinin oluşturduğu bu karma yönteme Jet Kune Do adını veren Bruce Lee’nin bu tekniğini bulmasında Kung Fu, Wing Chun, karate, boks, Tayland boksu, jujutsu, kick boks, aikido, judo, eskrim, güreş ve taekwondo gibi birbirinden iddialı dövüş teknikleri ve sporlar konusunda eğitim almış olmasının etkisi büyük.

Lee, sinemaya ilk olarak 1964 yılında adım attı ancak asıl patlamasını Çinli prodüktör Raymond Chow’un kurduğu film şirketi Golden Harvest ile çekilen Big Boss (Büyük Patron) filmi ile yaptı. Ardından Fist of Fury, Way of The Dragon gib kült filmlerde oynadı.

“Su gibi şekilsiz ol” sözüyle her nesilden insanı etkileyen Bruce Lee, 1973 yılında hala tartışılan bir şekilde hayatını kaybetti. Ölüm nedeninin yanı sıra Bruce Lee hala dövüş sporları ve sinemanın bir fenomeni olarak ününü koruyor.(Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir