BOŞVERİN GAME OF THRONES’U… ONDAN DAHA İYİLERİ VAR!

YENİ ÇIKANLAR – 8. sezonuyla iyiden iyiye şişen ve de izleyicisini şişiren Game of Thrones sonunda patladı. Final sezonu için ”Lost’dan daha kötü” denilen dizi son yılların en abartılan yapımı oldu. Hatta son bölümlerin, izleyicilerinin bir kısmı üzerinde yarattığı hayal kırıklığı sonrası, sekizinci sezonun yeniden çekilmesi için internet üzerinden bir imza kampanyası başlatıldı. 

Game of Thrones’un yapımcısı olan HBO’ya yapılan çağrıya, 500 binden fazla izleyici imza verdi. change.org sitesi üzerinden, dizinin sondan bir önceki bölümü sonrası başlatılan imza kampanyası ile son sezonun “becerikli yazarlar tarafından” yeniden senaryoya dökülmesi ve çekilmesi isteniyor.

Öte yandan ‘abartı’ mevzusuna geri dönersek, Game of Thrones maalesef ilgiyi hak eden (Breaking Bad dışında) pek çok diziyi de gölgede bıraktı. Oysa bu yapımların gerek öykü gerek oyunculukları bağlamında üzerinde uzun uzun konuşulmayı hak ettiklerini söyleyebiliriz. Hangi diziler mi?

Sayalım…

1. Big Little Lies

İlk bölümü HBO kanalında 19 Şubat 2017 yayınlanan Big Little Lies’ın yönetmenliğini jean-Marc Vallee’nin yaptı. David E. Kelley’nin yarattığı ve senaryosunu yazdığı “Big Little Lies”, ilk sezonunda bir cinayet soruşturmasının ortasında kalan karakterleri takip etti. Liane Moriarty’nin çok satan romanından uyarlanan dizide Nicole Kidman, Laura Dern, Reese Witherspoon, Alexander Skarsgard, Zoe Kravitz ve Shailene Woodley gibi isimler yer aldı. 16 Emmy ödülüne aday gösterilen dizi  8 Emmy ödülü almıştı.

2. Killing Eve

Luke Jennings’in romanından uyarlanan Killing Eve, Phoebe Waller-Bridge tarafından televizyona uyarlandı. Bridge ismine dikkat etmek lazım zira kendisi listemizde iki diziyle birlikte yer alıyor, hem yazar hem oyuncu olarak (kliseden bizi izlemeye devam ediyor)….

İki kadının yaşadığı sıra dışı olaylara odaklanan Killing Eve’de Eve (Sandra Oh), masa başı işi nedeniyle casusluk fantezilerini tam anlamıyla yerine getirmeyen bir MI5 görevlisidir. Villanelle (Jodie Comer) ise yetenekli bir katildir. Birbirlerine karşı eşit derecede takıntılı olan bu iki zeki kadın, epik bir kedi ve fare oyununda başa baş giderler.

3. Sharp Objects

Gillian Flynn’in  ilk romandan uyarlanan Sharp Objects, 8 Temmuz 2018’de HBO’da yayınlandı.  Jean-Marc Vallée yönetti. Amy Adams’ın şahane oyunculuğuna Patricia Clarkson ve Chris Messina’nın eşlik ettiği Sharp Objects, kasabasında öldürülen iki genç kızın hikayesiyle birlikte kendi geçmişini de çözmeye çalışan Camille Preaker isimli muhabirin yaşadıklarını anlatıyor. Uzun zamandır görmediği annesi ve üvey kız kardeşi ile bir araya gelen Camille’nin bir cinayeti çözmek için kendi geçmişinden yararlanmasının ardından işler iyice sarpa sarar. (Aldığı ödülleri saymayalım!)

4. The Americans

Eski bir CIA ajanı olan Joe Weisberg tarafından yazılan The Americans’ın ilk bölümü 30 Ocak 2013’te FX kanalında yayınlandı. Bol ödüllü The Americans iki ajanın kişisel ve profesyonel hayatını ekranlara taşıdı. Joe Weisberg ve Joe Weisberg’dan yönettiği dizinin başrollerinde Matthew Rhys (Phillip Jennings), Matthew Rhys (Philip Jennings) var.

5. Fleabag

Altı bölümden oluşan BBC3 komedi dizisi Fleabag, 2013 Edinburgh Festivali’nde Fringe Ödülüne layık görülen tek kişilik tiyatro metninden uyarlandı. Diziyi ekrana taşıyan ve oynayan isim ise Killing Eve’i de yazan Phoebe Waller-Bridge.

Dizide olaylar Londra’da ayakta kalmaya çalışan parasız ve yalnız kadının hayal kırıklıkları ekseninde gelişiyor. En yakın arkadaşını bir kazada kaybeden kahramanımızın bütün derdi hayata tutunmaktır.

6. Ozark

IMDb’de Game of Thrones’tan sonra en popüler ikinci yapım olan dizi için izleyiciler “Breaking Bad’i sevenler bu diziyi de sever!” diyor.  Başrollerini Jason Bateman, Laura Linney, Sofia Hublitz’in paylaştığı Ozark’ın Bill Dubuque ve Mark Williams ikilisi kaleme alıyor. Kadrosunda Esai Morales, Julia Garner, Marc Menchaca, Jason Butler Harner ve Harris Yulin’i de barındıran dizi kapitalizmi, aile ilişkilerini sıra dışı Amerikalıların gözünden irdeliyor.

Dizide olaylar Byrde çifti ekseninde gelişiyor. Byrde’ler, ergenlik çağındaki çocukları Charlotte ve Jonah ile her anlamda sıradan bir hayat sürmektedir. Bu durumu bozan tek istisna Marty’nin işidir. Chicago’da finans danışmanlığı yapan Marty, aynı zamanda Meksika’nın ikinci büyük uyuşturucu şebekesinin para aklama faaliyetlerini yürütmektedir. İşler sarpa sardığında ise Marty’nin ailesini de alıp Chicago gökdelenlerinden, Missouri’nin Ozark olarak bilinen Lazy Lake bölgesine taşınması kaçınılmaz hale gelmiştir. Ne var ki buraya taşınmak da her şeyin bir anda düzeleceği anlamına gelmez. Asıl hikaye Ozark’ta başlayıp büyüyecektir.

7. Bron/Broen

Polisiyenin merkez üssü desek yeridir İskandinavya için. Türkçesi ‘Köprü’  olan dizi de o güçlü polisiye geleneğine eklenen bir yapım. Hikaye, Danimarka’yı İsveç’e bağlayan Öresund Köprüsü’nde bir kadın cesedinin bulunmasıyla başlıyor.  Soruşturmayı her iki ülkenin emniyet güçlerinin ortaklaşa yürütmesine karar verilmesiyle devam ediyor. 100’den fazla ülkede gösterilen bu diziyi kaçırmayın!

8. Lilyhammer

Bir başka İskandinav polisiyesi örneği olan Lilyhammer’da Hollywood parmağı da var 🙂 Norveç-ABD ortak yapımı olan dizinin baş rolünde Steven Van Zandt yer alıyor. Dizi, Norveç’in Lillehammer kasabasında kendine yeni bir hayat kurmak isteyen eski bir New York mafyasının bu kasabada yaşadıklarını konu alıyor.

9. Mindhunter

Gone Girl, The Social Network ve Zodiac filmlerinin yönetmeni David Fincher’ın yanı sıra Asif Kapadia, Tobias Lindholm ve Andrew Douglas gibi ünlü yönetmenlerin imzasını taşıyan Mindhunter’ın oyuncu kadrosunda; Jonathan Groff, Holt McCallanay, Hannah Gross ve Fringe dizisinden tanıdığımız Anna Torv da yer alıyor.

Dizide 1970’lerin sonunda iki FBI ajanı, cinayet psikolojisini araştırarak ve tamamıyla gerçek canilerle endişe verici bir yakınlık kurarak suç biliminde deyim yerindeyse yeni ufuklar açar.

10. Project Blue Book

David O’Leary’nin yaratıcısı ve yazarı olduğu dizi, Soğuk Savaş paranoyalarının hüküm sürdüğü 1950’lerde, UFO fenomenlerinin incelenmesi için başlatılan U.S. Air Force destekli son derece gizli bir soruşturma olan Project Blue Book’u ele alıyor.

Michael Quinn ve Dr. Allen Hynek (Aidan Gillen), Hava Kuvvetleri tarafından UFO iddialarını araştırmaları için görevlendirilir.  Kısa bir süre sonra Michael Quinn ve Allen Hynek, bir çeşit komployla karşı karşıya olduklarını fark ederler.

11. Avatar The Last Airbender

Emmy Ödüllü çizgi dizi Avatar: Son Havabükücü,  Asya etkileri taşıyan dövüş sanatları ve elementler etrafında dönen “Avatar Aang” ve arkadaşlarının dünyayı acımasız Ateş Kralı’ndan kurtarmak için çıktıkları macerayı anlatıyor. Keşke, Game of Thrones’u çekenler bu diziyi tekrar tekrar izleseydi!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir