BOĞAZİÇİ FİLARMONİ ORKESTRASI’NDAN “SENFONİK 2020” KONSERİ

YENİ ÇIKANLAR – Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 22 Aralık Pazar günü gerçekleşecek Boğaziçi Filarmoni Orkestrası’nın yılbaşı konseri, sanat dolu bir yıl için müzikseverleri buluşturacak.

Yeni yıla girmeye sayılı günler kala genç kadrosuyla dikkat çeken Boğaziçi Filarmoni Orkestrası; Onur Tahmaz şefliğinde, Tarık Kaan Alkan ve Tutu Aydınoğlu’nun solistliğinde çok özel bir yılbaşı konserine aynı zamanda bir Türkiye prömiyeriyle imza atıyor.

Konserin ilk yarısında Türkiye’yi birçok uluslararası yarışmada başarıyla temsil etmiş 13 yaşındaki piyanist Tarık Kaan Alkan, Mendelssohn’un 1 numaralı piyano konçertosunu yorumlayacak. İkinci yarıda ise “Bir Millet İki Devlet” gibi birçok uluslararası projeye imza atmış Piyanist Doç. Dr. Tutu Aydınoğlu, Ottorino Respighi’nin “Concerto in modo misolidio” adlı eserinin Türkiye Prömiyerini Boğaziçi Filarmoni Orkestrası ile icra edecek. Bu eserin Dünya Prömiyeri ise New York Filarmoni Orkestrası ile Carniege Hall’da yapıldı.

Genç yeteneklere destek veren So CHIC… sponsorluğunda gerçekleşecek olan “Senfonik 2020” yılbaşı konseri, büyülü bir akşamda klasik müzik tutkunlarını buluşturacak.

Tarık Kaan Alkan Hakkında:

2006 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Tarık Kaan, piyano eğitimine 4 yaşında annesiyle başladı. 2014 yılında MSGSÜ (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazandı. Tarık Kaan; 2018 yılı Haziran ayında, Fazıl Say, İbrahim Yazıcı, Cihat Aşkın, Bülent Evcil, Şeniz Duru Koevoets ve Ece Dağıstan’dan oluşan Çağdaş Eğitim Vakfı’nın (Çevsanat) jürisi tarafından; 8-13 yaşın tüm enstrüman dalları arasından birinci seçildi ve 7 Ocak 2019’da, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Çevsanat “Genç Yetenekler 10. Yıl Konseri” etkinliği kapsamında performans sergiledi. “Golden Classical Music Awards International Competition” (New York) 1. lik ödülünü kazanan Tarık Kaan, 6 Mart 2019’da ödülünü almak üzere Carnegie Hall’da sahne aldı.

Tutu Aydınoğlu Hakkında:

1984 yılında Azerbaycan’ın Bakü kentinde doğan Tutu Aydınoğlu, 1990 yılında henüz 6 yaşındayken piyano eğitimine başlamış, 2002 yılındaysa eğitimini üstün başarı belgesi ile tamamlamıştır. 2011 yılında “Sanatta Yeterlik” sınavında başarılı bulunarak Prof. Meral Yapalı ile piyano çalışmalarına devam etmiştir. 2018 yılının aralık ayında Cemal Reşit Rey konser salonunda ‘Bir millet iki Devlet’ projesini gerçekleştirmiştir. 2019 yılının 29 Ekim tarihinde TC Polonya Büyükelçiliği’nde resepsiyon konseriyle yer almıştır. 2017 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat dalının Doktor Öğretim Üyesidir. 2019 yılında doçent unvanını almıştır.

Onur Tahmaz Hakkında:

Boğaziçi Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi alan Onur Tahmaz, Boğaziçi Filarmoni Orkestrası’nın kurucusu olmasının yanı sıra; orkestra şefliği ve sanat yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Orkestrayı 10 kişi olarak başlatıp dördüncü yılında 120 kişilik bir kadroya ulaştırmıştır. Başarım Sensin Derneği tarafından sanata verdiği destek dolayısıyla 2 yıl üst üste ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda bir sosyal girişimci olan Onur Tahmaz, ulusal ve uluslararası birçok projenin liderliğini yapmaktadır. ABD’nin Rhode Island eyaletindeki Newport Müzik Festivali’nde önemli görevler almış, Orkestra Şefi Mark Stickney ile repertuvar oluşturma ve sanat yönetmenliği konusunda birebir çalışmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir