BLUE: SADECE BİR RENK DEĞİLDİR

YENİ ÇIKANLAR – 1990’lı yılların efsanevi Rock gruplarından olan Blue Blues Band’in iki üyesi olan Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’nın öykülerinin birlikte anlatıldığı Blue belgeseli, satışa çıktığı ilk günde iTUnes’un Türkiye listesinde zirveye yerleşti. Belgesele kısa sürede Google Play ve Amazon üzerinden de erişim sağlanabilecek.

Müzik belgeselleri Türkiyeli dinleyicilerin arşivlerinde çok da geniş bir yer tutmuyor. Ancak, Blue belgeseli bir efsaneye dönüşen Yavuz Çetin’in ve Kerim Çaplı’nın dehalarının etrafında 1990’ların öyküsünü de anlatıyor. Kendine has kitlelere sahip bu iki müzisyeni, kulaktan kulağa yayılan mitlerinden sıyırıp gerçek halleriyle görecekler için kaçırılmaz bir fırsat. Daha geniş kitlelere tanınmasını ve onları ‘rock, intihar, dahi ve anlaşılmaz’ insanlar yaftalarından kurtarıp hak ettiği değeri vermeyi amaçlayan Blue, şimdi dijital platformlarda sevenlerini bekliyor.

Yönetmenliğini Mehmet Sertan Ünver’in, yapımcılığını Suzan Güverte’nin yaptığı filmin danışmanlığı ise yazar Yekta Kopan üstlendi. Film için Mehmet Sertan Ünver iki yüz kişiyi bulan ekibiyle bir yılı aşkın süren kaynak çalışmaları sürecinde Amerika’ya kadar uzanmış, yerli ve yabancı birçok sanatçı ile Yavuz Çetin’in ve Kerim Çaplı’nın duygu ve düşünce dünyaları izleyiciye sunuluyor.

36. İstanbul Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan film, 21 Nisan 2017’de vizyona girmiş 13000 izleyiciye ulaştı.  18 Aralık 2017 tarihinde Berlin Babylon’da  Almanya prömiyerini yapan film uzun yıllar boyunca izleyicisini tutacağa benziyor.

Blue Blues Band 1991 yılında Yavuz Çetin ve Batu Mutlugil tarafından kurulmuş, bas gitarda Sunay Özgür ve davulda Kerim Çaplı ile bilinen kadrosunu oluşturmuştu. On yıl boyunca sayısız konser veren grup hiç kayıt yayınlamamasına karşın özellikle sahne yetenekleriyle Türkiyeli Rock camiası içinde efsane statüsüne kavuşmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir