BİR SANAT ESERİ HAYAT KURTARABİLİR Mİ?

YENİ ÇIKANLAR – Nurdan Likos’un yaşları 5 ile 13 arasında değişen öğrencileriyle, 2012 yılından beri her yıl farklı bir alanda farkındalık yaratmayı hedefleyerek hazırladığı “Ustaların İzinde” sergisi, çocuklara farkındalığı yüksek, çevrelerine duyarlı, empati kurabilen bireyler olabilmeleri için yol gösterici olmayı hedefliyor.

Her yılın sonunda açılan Ustaların İzinde sergisinin geliri bir sosyal yardım projesine aktarılıyor. Hem çocuklara yardımlaşma bilinci vermek hem de seçilen sosyal yardım projesine dikkat çekerek farkındalık yaratmak amacıyla bu yıl serginin tüm gelirini sokak hayvanlarına ayırdı.

Ustaların İzinde sergisi bu yılki gelirini, Bodrum Turgutreis Geçici Bakım Evi hayvan barınağına yapılacak ek binaya katkı sağlamak amacıyla Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği’ne bağışlıyor.

Açılışı 2 Haziran’da yapılacak olan serginin katalog yazısında Eylül Köksümer şöyle diyor:

”Sanatta ‘iyilik’ kavramının yeri ve önemi Platon’dan Kant’a kadar, çağlar boyu sanat felsefesi üzerine düşünce üreten bireyin temel sorgularından olmuştur. İyilik ve erdemlilik, kavramın zihin içinde kendi devinimi sonucunda mutlak bir sorumluluk hissiyatına sebep olur. Sorumluluk üstlenen bireyi ise sonsuz bir yol ve sayısız basamak beklemektedir; özellikle de bu uzun yola sanatçı kimliği ile çıkmışsa. Günümüzde hala kesin bir söylem ile cevap veremediğimiz, ‘’Sanat ne içindir?’’ sorusunun cevabı değişkenlere bağlı olsa da, iyilik ve ahlak kavramlarını da kapsayan uzun bir liste, konuya bakışımızı şekillendirebilir. Elbette sanat iyiliğe sebep olmak zorunda değildir; tercihen ve olanaklar dahilinde iyiliğe meyil etmek ise bireysel bir seçimdir. Bu arayışın belki de en önemli sebebi, birey için sadece estetik başarı ve güzelliğin, üretim alanı için yeterli sağduyuyu yaratmaya yetmemesidir, sağduyu sorumluluk ile birlikte çalışan bir mekanizmadır. Üreten zihin ve bu üretimleri algılayan özne, görüntünün ötesinde bir içselliğin yapılanmasına ihtiyaç duyar. Bu anlamlandırma ihtiyacı, sanatçının sorumluluk alma ve toplum için yaratma sürecini başlatan düşünme biçimlerinin ilk adımıdır.

DERİN ATAKAN, NURULLAH BERK

Bir Sanat Eseri Bir Sokak Hayvanını Kurtarabilir Mi?

Nurdan Likos, kendi sanatsal üretim sürecinde atmış olduğu sorumluluk adımlarında, ona eşlik eden genç öğrencileri ile birlikte farklı sosyal ve toplumsal katmanlarda ilerlemeye devam ediyor. ‘’Ustaların İzinde’’ projesi, çocukluk çağındaki genç sanatçı adaylarının, ressam Likos’un yönlendirmesi ile Türk ve dünya sanatının öncü sanatçılarının eserlerinden yola çıkarak bir sene boyunca yaptıkları çalışmaları sergiledikleri hem yaratıcı sanatsal değeri hem de toplumsal sanat arşivi olarak önemli bir proje oluşturuyor. (Bu çalışmaların yıl sonunda sanatseverlerle buluşması ile, her sene bir başka sosyal sorumluluk projesi gerçekleşirken; okul tadilatından, sanat eğitimi bursuna pek çok olanak ve imkan ihtiyacı olanlarla buluşturulmaktadır.) Sanat eserlerinin ve sanatseverlerin birlikte yarattığı bilinç ile, önceki yıllarda gerçekleştirilen pek çok eğitim odaklı projenin ardından, bu seneki etkinliğin amacı bir hayvan barınağındaki yaşam alanını iyileştirmek ve sessiz yaşamlara destek vermek olarak karşımıza çıkıyor. Bir sanat eseri, bir sokak hayvanının yaşamını kurtarabilir mi? Bu soru, erdemlilik, istemek ve tasarlamak üzerine düşünmeyi gerektiren, kesinlikle umutlu ve ilham verici bir soru olarak, bu sene gerçekleşecek ‘’Ustaların İzinde’’ sergisinde, yaratıcı çocukların, ressamların ve sanatseverlerin birlikte cevap verecekleri bir soru olacak. Sanatla tanışan çocukların ve hayat kurtarma/yaşam alanı yaratma çabasındaki bireylerin, olumlu bir cevaba kesinlikle ihtiyaç duydukları bir soru. Sanatta iyilik kavramının, üretime yol göstermede ve sanatsal sürecini tamamlamada pay sahibi olmasına olanak sunanların tüm katkısı ile…”

ADA ONAT ASLAN, JOHANNES VERMEER

Projede yer alan öğrenciler: Ada Onataslan, Can Serttaş, Deniz Kızıltuğ, Derin Atakan, Dila Topuz, Ece Harput, Ece Törün, Ecrin İnci Kocaman, Ela Eceviz, Mert Kızıltuğ, Nil Genç, Selin Genç, Simge Salbaş, Talya Deniz Minareci, Uras Tanrıverdi, Zeynep Avcı, Zümra Öztürk.

Projeye destek olmak amacı ile eserlerini bağışlayan sanatçılar: Baki Bodur, Burçin Erdi, Bilal Hakan Karakaya, Duygu Aydoğan, Ekin Su Koç, Gamze Zorlu, Joel Menemşe, Kadir Akyol, Merve Topuz, Metin Kalkızoğlu, Mevlüt Akar, Nur Gürel, Nurdan Likos, Tuğçe Diri, Samed Arda Selim ve Yusuf Aygeç.

ECRİN KOCAMAN, FRİDA KAHLO

Sergi, 2-8 Haziran 2018 tarihleri arasında Açık Alan’da (Rasimpaşa Mah. Uzun Hafız Sokak No:44/A Kadıköy) görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir