BİR KENTLİ HİKAYESİ: MOR VE ÖTESİ

YENİ ÇIKANLAR – Kentli protest rock’ın en sıkı  gruplarından biridir Mor ve Ötesi. Bu yüzden yirmi yıla yayılmış ‘Kayıtlar’ epey keyifli dakikalar vadediyor bizlere.

Balkan Talu  balkantalu@gmail.com

Bulutsuzluk Özlemi vesile oldu, sözü kentli rockçı’lardan açtık madem birazcık da Mor ve Ötesi üstüne lakırdı etmek iyi bir düşünce olabilir sanki ne dersin ey okur. Hazır yirminci yıl şerefine de Kayıtlar boksu da çıkmış madem…

12 Eylül darbesi öteki her şey şeklinde kaliteli rock müziği de kötü halde sekteye uğrattı. Cem Karaca, Erkin Koray şeklinde sanatçılar iş üretmeye devam ediyordu, MFÖ en pik işlerini yapıyordu fakat 1990’lar itibariyle bilhassa rock ortamı epey kısırlaşmıştı. Darbe ortamından yeni yeni çıkılmış olduğundan ortam gene netameli bulunmuş olacak ki rock değil, pop patlaması yaşandı. 1990’larda popüler rock’ın ilk öncülerinden biri sayılan Haluk Levent’in Yollarda albümü 1993 senesinde çıkmıştı örnek olarak. Şebnem Ferah’ın Hanım ve Hasret Tekin’in Kime Ne albümleri 1996 senesinde çıkmıştı. Bu adların içinde Hasret Tekin Duvaksız Gelin, Hepimiz Talihli Doğmuyor şeklinde örneklerle birazcık daha proyest bir tavır koyuyordu fakat bu adların başlama vuruşunu yapmış olduğu biçim pop rock’tı.

1996-1998: Kentten protest çığlıklar yükseliyor

Ayrıca proterst rock da başka bir paralel mecradan ilerlemeye başlamıştı. Bulutsuzluk Özlemi ilk albümünü 1986 senesinde çıkardı. 1990 tarihindeki Uçtu Uçtu 1992 tarihindeki Güneşimden Kaç şehirli protest rock alanında bambaşka bir mecra açtı. 1996 senesinde ise bizlere Erkin Koray’ı, Melih Kibar’ı ve Leyla Tekül’ü armağan vermiş olan Alman Lisesi Mor ve Ötesi’nin aynı tarihindeki Kent albümünü sundu bizlere. Mor ve Ötesi için esas dönüm noktası olan Dünya Yalan Söylüyor‘dan önceki en parlak albümleri Kent (1996) ve Bırak Süre Aksın‘dır  (1998)  dersek abartmış olmayız herhalde. Kent‘den Yalnız Şarkı, Bırak Süre Aksın‘dan Boşver ve Beyaz akla gelen ilk örnekler içinde sayılabilir.

Balkan Talu hakkında

Balkan Talu, 1978 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğunun beş senesi Ankara'da, dört senesi Hollanda'da geçti. On yaşından itibaren 'Gazeteci olacağım' diye tutturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü'nden mezun olduktan sonra Radikal Cumartesi, Hürriyet Gösteri, Nokta, Aktüel gibi gazete ve dergilerde çalıştı. Bilgi Üniversitesi'nde DJ'lik, Nor Radyo'da Zagreb Radyosu adıyla siyasi mizah programı yaptı. Balkan Talu şu anda bir internet sitesinde dış haberler editörü olarak çalışıyor. Kendisine ait obsesif makinist adında bir de sinema eleştirisi sitesi bulunuyor.

Balkan Talu tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir