BİR ADADAN ÖTEKİNE…

YENİ ÇIKANLAR – Yönetmenliğini Onur Barış’ın üstlendiği, Mert Er’in oynadığı Benden Hikâyesi, 5 Nisan’da vizyona çıktı. Film, bir adada (Adapazarı) doğup, ömrünü başka bir adada (Burgazada) geçiren, edebiyatımızın usta ismi Sait Faik’in hayatını kendi ağzından anlatıyor.

Belgeselde, Türk edebiyatının sorumlu avaresi Sait Faik’in yaşamı kendi hikâyeleri eşliğinde beyazperdeye uyarlandı. Usta kalem Bursa Erkek Lisesi’nde yazdığı İpekli Mendil hikâyesiyle başlayan yazarlık hayatını Beyoğlu Yüksekkaldırım’da, Fatih Kirazlımescit Sokağı’nda, çocukluğunu bulduğu Burgazada’da devam ettiriyor.

Hayatın savrukluğunu hikayelerine ustaca yansıtan Sait Faik bu belgeselde kimi zaman dülger balığınınyaşam mücadelesi, kimi zaman milyonluk şehirlerin yalnızlığı, kimi zamanda yazmasa deliren bir yazarın duygusu sesi soluğu oluyor.

Sait Faik’ın en çok adım attığı iz bıraktığı Adapazarı, İstanbul, Bursa ve Burgaz Ada’da çekilen belgeselcanlandırma yöntemi ile usta yazarı günümüz dünyasında hissetmemizi sağlıyor.

Yazarın doğa ve insansevgisiyle bütünleştirdiği hüsnüniyet kavramı üzerine oluşturulmuş bir yapım olma özelliğini taşıyan Benden Hikayesi adını Sait Faik’in bizim için endişelendiği o meşhur Son Kuşlar hikayesindeki sonpasajdan alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir