BEYTANYALI LAZARUS KİMDİR?

YENİ ÇIKANLAR – Beytanyalı Lazarus, ayrıca Aziz Lazar ve Dört Günün Lazarı, Yuhanna İncili’nde İsa’nın mucize ile ölümünün dört gün ardından dirilttiği kişi. Doğu Ortodoks ve Roma Katolik geleneklerinde dirildikten sonraki yaşamına dair çeşitli anlatılar bulunur.

Yuhanna İncili’ndeki yedi işaret bağlamında Lazar’ın dirilişi İsa’nın gücünü insan doğasının en karşı koyulmaz düşmanı olan ölüme karşı üstün gelişini gösteren bir hikâyedir. Bu nedenle bu olay incilde önemli bir konuma sahiptir.

Lazarus refleksi nedir?

Lazarus refleksi ya da Lazarus belirtisi ise, beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerde meydana gelen hareketler, reflekslerdir. Bu fenomen, adını İncil’de geçen Lazarus’tan alır çünkü Yuhanna İncili’nde İsa’nın Lazarus’u ölüyken dirilttiğinden bahsedilir.

Lazarus belirtisi diz kapağı refleksi gibi, refleks yayı’nın aracılık ettiği reflekslere bir örnektir, sinirsel iletim beyine uğramadan omurga aracılığıyla gerçekleşir. Bunun bir sonucu olarak beyin ölümü gerçekleşmiş ancak diğer organları yaşam destek ünitesine bağlı hastalarda hareket mümkün kılınır, beyin aktivitesi testleri yapabilmek için istemsiz hareketler kompleksinin önüne geçilir. Bu ve buna benzer hareketlerin farkında olmak beyin ölümünün gerçekleşmesi ve bu konuda yanlış teşhislerin önüne geçmede daha doğru kararlar verileceği, nörolojistler tarafından öne sürülmüştür.

Refleks genellikle hastanın kollarının hafif titreme hareketleri öncesinde ya da kollar ve gövde üzerindeki görünümü öncesinde meydana gelir. Önce dirsekler sternum üzerinde kaldırılır ve sonra kollar esnemeye başlar. Genellikle boyun ve çeneye dokunma ya da kolları çapraz şekilde bağlama tarzında olur. Bu eylemlerle beraber kısa nefes vermeler de gözlemlenebilir..

Kaynak: Vikipedi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir