BERTOLUCCI HAYATINI KAYBETTİ

YENİ ÇIKANLAR – Dünya sinemasının usta isimlerineden İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci 77 yaşında hayatını kaybetti. Son İmparator, Paris’te Son Tango, Çalınmış Güzellik, Düşler, Tutkular & Suçlar gibi ünlü filmleriyle tanınan Bernardo Bertolucci, 1987 yapımı Son İmparator filmi ile ‘En İyi Yönetmen’ dalında Oscar ödülü almıştı.

Bertolucci’nin aldığı son ödüller arasında, 2011’de Cannes Film Festivali’nde sinemaya hizmetlerinden dolayı kendisine verilen Onursal Altın Palmiye Ödülü de yer alıyordu.

Bertolucci’nin en çok konuşulan filmleri arasındaki Paris’te Son Tango’nun baş aktristi Maria Schneider 19 yaşındaydı.

Maria Schneider’in rızası dışında bir tecavüz sahnesinde oynamaya mecbur bırakıldığı iddiası yönetmene tepki gösterilmesine neden olmuştu.

Dedesi yapımcı, babası şairdi

16 Mart 1941’de İtalya’nın Parma kentinde doğan Bernardo Bertolucci, şair Attilio Bertolucci ile Ninetta Giovanardi’nin iki oğlundan biriydi.

Sinema yapımcısı dedeleri Giovanni Bertolucci sayesinde bu sektörün içinde büyüyen Bernardo Bertolucci’nin kardeşi Giuseppe de sinema ve tiyatro dünyasında tanınan bir isim.

Roma’daki Sapienza Üniversitesi’nde Modern Edebiyat Bölümü’ne giren Bernardo Bertolucci, kariyerine şair olarak başlamış ve 20 yaşındayken bir kitap yayınlamıştı.

Bertolucci’nin, ve dolayısıyla İtalyan sinemasının, kaderini değiştirense Pier Paolo Pasolini olmuştu. Babasının arkadaşı ve komşuları olan Pasolini, ilk filmi “Dilenci”yi (Accattone) çekerken Bertolucci’den yönetmen asistanlığını yapmasını istemişti.

Bertolucci bir mülakatında bu anı şöyle anlatmıştı:

“Ona, ‘Fakat Pier Paolo, ben daha önce hiç yönetmen yardımcılığı yapmadım’ dedim. O da bana, ‘E ben de daha önce hiç film yönetmedim’ dedi.”

Tekerlekli sandalyedeydi

Bertolucci son yıllarında, yaşadığı Trastevere mahallesinde sıklıkla tekerlekli sandalyesiyle görülüyordu.

2003’te geçirdiği bir ameliyat nedeniyle tekerlekli sandalye kullanmaya başlayan Bertolucci, tarihi Trastevere mahallesinin “sampietrini” olarak anılan sokak taşlarının bakımsızlık nedeniyle sokakları engebeli hale getirdiğinden ve hareket kabiliyetini kısıtladığından şikayet ediyordu.

Bertolucci 2013’te bu şikayetini “Scarpette Rosse” (Kırmızı Ayakkabılar) isimli bir kısa metraj filme yanstımıştı.

Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi sosyal medyada paylaştığı mesajında, “Büyük maestro Bernardo Bertolucci’ye veda. Eserleri ve başyapıtlarıyla dünya sineması tarihinde sonsuza dek iz bıraktı. Tüm İtalya ona saygılarını sunuyor” dedi.

Filmografi
La Commare secca, 1962 (Korkunç Orakçı)
Prima della rivoluzione, 1962 (Devrimden Önce)
Il Canale, 1966
Partner, 1968
Amore e rabbia, 1969
La Strategia del ragno, 1970 (Örümceğin Stratejisi)
Il Conformista, 1971 (Konformist)
Ultimo tango a Parigi, 1973 (Paris’te Son Tango)
Novecento 1900, 1976 (1900/Bin Dokuz Yüz)
La Luna, 1979 (Ay)
La Tragedia di un uomo ridicolo, 1982
L’Ultimo Imperatore, 1987 (Son İmparator)
The Sheltering Sky, 1990 (Çölde Çay)
Il piccolo Buddha, 1993 (Küçük Buda)
Io ballo da sola, 1996 (Çalınmış Güzellik)
L’Assedio, 1998 (Teslimiyet)
Ten Minutes Older: The Cello, 2002
I Sognatori, (Düşler, Tutkular & Suçlar)2003
Me and You, 2012 (Ben ve Sen)

Kaynak: Vikipedi, BBC Türkçe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir