BELA TARR İSTANBUL’A GELİYOR!

YENİ ÇIKANLAR – Bu yıl 5. yaşını kutlamaya hazırlanan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali17 Kasım’da başlıyor! Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak festivalin bu yılki onur konuğu ise, yaşayan en önemli yönetmenlerden Macar usta Béla Tarr olacak. 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin adına özel bir retrospektifle ağırlayacağı Tarr ayrıca, festivale özel bir masterclass da verecek.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 5. yaşını kutlamaya hazırlanıyor.  17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek ve Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak festivalin onur konuğu ise, Macar sinemacı Béla Tarr olacak.

Bela Tarr, Torino Horse

Bela Tarr, Torino Horse

1979’da yönettiği “Családi tüzfészek / Family Nest”ten başlayarak “Kárhozat / Damnation” (1988), bir çok sahnesini gerçek zamanlı çektiği, yedi buçuk saat süren “Sátántangó” (1994), “Werckmeister harmóniák / Werckmeister Harmonies” (2000), “A londoni férfi / The Man from London” (2007) ve sinemaya veda filmi “A torinoi lo / The Turin Horse”a (2011) dek onlarca başyapıt üretmiş Béla Tarr, hiçlik, var oluş, yok oluş temalarından vazgeçmeyen sinemasıyla yaşayan en önemli yönetmenler arasında yer alıyor. Uzun plan sekansları, László Krasznahorkai elinden çıkma senaryoları, Mihaly Vig imzalı eşsiz müzikleri, Erika BókJános Derzsi gibi fetiş oyuncuları ve neredeyse her filminde kendisi ile birlikte yönetmen koltuğuna oturan eşi Ágnes Hranitzky’den aldığı destekle çektiği her film eleştirmenlerce başyapıt sayılan Tarr, yapıtları ve yaklaşımıyla Gus Van Sant’tan Jim Jarmusch’a, pek çok çağdaş bağımsız sinemacıyı da etkilemiş bir yönetmen.

Bu yıl Uluslararası Boğaziçi Film Festivali‘nin bir retrospektifle ağırlayacağı Béla Tarr, festival tarihlerinde İstanbul’da olacak ve festivale özel bir masterclass verecek.bela tarr

Bosphorus Film Lab başvurular devam ediyor!

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin TRT’nin kurumsal iş ortaklığı ile hayata geçireceği Bosphorus Film Lab’e başvurular ise bogazicifilmfestivali.com adresinde devam ediyor. Türkiye sinemasında filmlerin gelişmesine katkı sağlamak, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destek oluşturmak amacıyla yola çıkan Bosphorus Film Lab, ortak yapım, pitching ve finansal plan hazırlama konularında yerli film projeleri için yeni bir buluşma noktası yaratacak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir