BANKSY: BEN DAHA FAZLASINI YAPTIM!

YENİ ÇIKANLAR – Dünya çapında tanınan İngiliz sokak sanatçısı Banksy, Türkiye’de tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan için New York’ta bir duvar resmi çizdi.

Banksy, 2017 yılında üç yıla yakın hapis cezasına çarptırılan Zehra Doğan için Manhattan bölgesinde 20 metre genişliğinde dev bir duvar resmi yaptı.

Zehra Doğan’ın çizdiği resim nedeniyle tutuklu olmasını protesto eden İngiliz sanatçı, demir parmaklıklar ardında resmettiği genç gazetecinin duvar resmine “Zehra Doğan’a özgürlük” yazdı.

Banksy Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda da “Zehra Doğan sadece tek bir resim yaptığı için üç yıla yakın hapis cezasına çarptırıldı” ifadesini kullandı.

BEN DAHA FAZLASINI YAPTIM

İngiliz sanatçı Banksy, New York Times gazetesine verdiği bir demeçte “Onun için çok üzülüyorum, ben hapis cezasından fazlasını gerektirebilecek çizimler yaptım” demişti.

Kanun Hükmünde Kararname ile 2017 Ekim ayında kapatılan Jin haber Ajansı editörlerinden Zehra Doğan, sokağa çıkma yasakları döneminde Mardin’in Nusaybin ilçesine yönelik çizdiği resimleri sosyal medyada paylaşması nedeniyle Haziran 2017’de 2 yıl 9 ay ve 22 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir