BAJAR: ASLINDA BİZİ UMURSAMIYORLAR

YENİ ÇIKANLAR – Bajar, Michael Jackson’un 1995’te yayınladığı HIStory albümünde yer alan ve “single” olarak yayınladığında tartışmalara neden olan “They Don’t Care About Us / Aslında Bizi Umursamıyorlar” adlı şarkısının Kürtçe versiyonunu söyledi.

Kardeş Türküler Grubu’nun solistlerinden Vedat Yıldırım’ın da içinde yer aldığı Bajar adlı müzik grubu ile 2014’de Tarık Aslan tarafından kurulan Defjen adlı def-erbane topluluğu Michael Jackson’ın  “They Don’t Care About Us” (Bizi Umursamıyorlar) şarkısını Kürtçe olarak seslendirdi.

Bajar ve Defjen  Michael Jackson’ın  They Don’t Care About Us adlı şarkısının Kürtçe versiyonunu Kadıköy Sahne performanslarında seslendirdiler.

Michael Jackson single yayınlandığında sözlerin Yahudi karşıtı olduğuna dair eleştiriler almıştı. Şarkı için çekilen ilk klip hapishanede geçiyordu ve bu klip de eleştirilmişti. Şarkının sözlerini de yazmış olan Jackson, daha sonra yanlış anlaşıldığına dair açıklama yapmıştı ve amacının ırk temelli nefreti kınamak olduğunu söylemişti. Ancak eleştiriler sürünce albümü piyasadan çekip sözleri daha anlaşılır kılarak yeniden yayınladı. İlk çıkan klip de dönemin önemli müzik kanalı MTV tarafından şiddet içeren görüntüler barındırması nedeniyle yayın listesine alınmadı. Bunun üzerine Jackson, yönetmen Spike Lee ile Brezilya’da geçen başka bir klip daha çekti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir