TARIK AKAN: AYŞEN’İN SIRRINI KİMSE ÇÖZEMEDİ

YENİ ÇIKANLAR – Tiyatro ve sinema sanatçısı Ayşen Gruda, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Gruda, uzun bir süredir Kağıthane Derindere Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Tatık Akan, 31. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri’nde Ayşen Gruda için şunları söylemişti:

‘’Bu yıl, onurlu 3 arkadaşıma veriliyor. Hem Ali Özgentürk’ü hem de Halit’i kutluyorum bu vesileyle. Ayşen’e gelince; 1975’ten bu yana sanat yaşamını sürdüren, dur durak bilmeyen, sürekli üreten ve kendini geliştiren biri o… Her zaman bir başrol oyuncusu kadar dikkat çekmeyi bildi o. Bunu nasıl yapıyor, kimse çözemedi. İşte bu olay sinemanın büyüsünde gizli, fiziğiyle değil, ekrana yakışan yüzüyle ve karizmasıyla oyunculuğundan hep söz ettirdi o. Kadın komedyen deyince akla gelen ilk isimlerden biri oldu. Sinemamız birçok konuda olduğu gibi, kadın komedyen konusunda da fakirdir. Bu açıdan bakınca, o bir zenginliktir.

Arzu Film birçoğumuz için bir okul olmuştur. Orada üretirken iyi rol, kötü rol vb. tartışmalar olmazdı. Çok disiplinli bir okuldur orası. Aslolan senaryolardır. Herkes senaryosunun hakkını vermek için uğraşırdı. Bazen koskoca filmden, sadece küçük bir resim, bir mimik, bir yüz kalır geriye. İşte Ayşen geriye kalanlardandır. Komedyenlik perdede hep zordu. Nadir insanlar bunun üstesinden geldi sinemamızda. Onlardan biri de Ayşen’dir. Sanat yaşamına 50’ye yakın film, onlarca televizyon dizisi ve unutulmaz tiyatro oyunları sığdırmıştır. 1976’da Tosun Paşa, 1977’de Hababam Sınıfı, 1978’de Neşeli Günler, 1981 Gırgıriyeler, Davaro, Çiçek Abbas, Namuslu… hangi birini sayalım. Bunlar kaç kuşakta iz bırakmıştır? Herhangi bir sahnesini görünce perdeden daha uzağa kimler dalıp gitmiyor ki…

Oyunculukta ustalığı yakalamak; sezgi, teknik ve yaratıcılığın harmanlanmasıyla oluşur. Bu incelikli durumu tam 40 yıl sürdürmekse tamamen kılı kırk yaran bir bakış açısının ürünüdür. Sinemada kalıcılığı ve kaliteyi yakalayanlara selam olsun.”

Ayşen Gruda kimdir?

Ayşen Gruda 30 Kasım 1945’te İstanbul’da doğdu. Komediye ilgisi çocuk yaşlarda başladı. Yeşilköy’deki evlerinde komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından tiyatroya teşvik edildi.

Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde ‘Domates Güzeli Nahide Şerbet’ karakterini canlandırarak büyük beğeni topladı.

Gruda’nın rol aldığı müzikal ve kabareler arasında ‘Hababam Sınıfı Müzikali’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, ‘Deve Kuşu Kabare’ de bulunuyor.

Ayşen Gruda, sahnenin yanı sıra sinemada da canlandırdığı rollerle komedi alanında Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından oldu.

Beyaz perde de rol aldığı filmler arasında ‘Tosun Paşa’, ‘Süt Kardeşler’, ‘Şabanoğlu Şaban’, ‘Neşeli Günler’ de var.

Gruda tiyatro ve sinemadaki rolleriyle çok sayıda ödülün de sahibi oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir