AYŞE KULİN’DEN YENİ ROMAN: HER YERDE KAN VAR EVEREST YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

YENİ ÇIKANLAR – Ayşe Kulin’in Her Yerde Kan Var 200 bin adet baskıyla Everest Yayınları’ndan çıktı. Kitabın tanıtımında şöyle denildi:

Sultan Abdülaziz’in tahtan indirilip V. Murat’ın tahta geçirildiği 1876 yılı Mayıs ayı ve Haziran’ın başına denk gelen o birkaç gün yazarın kaleminden anbean yükselen bir heyecanla aktarılıyor.

Danışmanlığını Murat Bardakçı’nın yaptığı Her Yerde Kan Var ile Ayşe Kulin tarihi bilgileri edebi dille harmanlayarak okurla buluşuyor. Romanda her bir karakterin kendi hikâyesini aktardığı bölümlerle okuyucu adeta canlı bir tanık haline geliyor.

Edebiyatın her alanında kalemini konuşturan, uluslararası ödüllerin sahibi Ayşe Kulin bu kez hem Harem’e, hem de Saray’ın önüne arkasına bakmamızı sağlıyor. Her Yerde Kan Var, hem tarihseverlerin, hem de roman okuyucularının keyifle okuyacağı bir eser.

“… yine amcam Abdülaziz Han geçmez mi karşıma!
Bu sefer ruhbanların karşısında benim atamadığım kahkahaları atıyor ve “Tahtımı elimden aldın lakin merasim tahtına oturamadın! Sen nasıl padişahsın? diye alay ediyordu benimle.
“Devletli amcam, zat-ı şahaneleri, inanın ben böyle olmasını istemedim.
Benim içimde sizin yerinize geçmek gibi en ufak bir istek yoktu. Sadece bıraktım kendimi kaderin rüzgârına, birileri benim için karar verdi ki onlar da imparatorluğumuzun bekası için çalışıyor, vatanı hurafelerden, büyülerden, fallardan medet uman, zamanını çoktan doldurmuş müstebit idarelerden kurtarıp muasır medeniyetlerin seviyesine getirmeye çalışıyorlardı.”  Syf:85

Sultan Abdülaziz’in sır dolu ölümüyle sonuçlanan bir dönemi, saraydaki birçok önemli kahramanın gözünden okuyoruz bu romanda. Kulin’in bütün karakterlere kimi zaman müthiş insani hassasiyetle, kimi zaman da edebiyatın bütün sınırlarıyla yaklaştığını görüyoruz.

Her Yerde Kan Var yakın tarihin aslında bugüne ne denli benzediğinin, tarihin sadece tekerrürden değil, tefekkürden de ibaret olduğunun romanı. Dönüp o dönemi bütün canlılığı ve dürüstlüğüyle okumaya dair hakiki bir çağrı, bir vaat!

“Aksaray’dan kar geliyor

Ben sandım ki yar geliyor

Çıktım baktım pencereye

Çerkez Hasan can veriyor” türküsünün hep bizimle olduğu, nefes nefese okuyacağımız bir bakış romanı Her Yerde Kan Var…

Ayşe Kulin’in incelikli kaleminden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir