AVUSTRALYA ÇÖLÜNDE ANADOLU ROCK

YENİ ÇIKANLAR – King Gizzard & the Lizard Wizard mikrotonal düzenlemeler kullanıyor, nefis bir psychedelic progressive retrosu yapıyor. Eyvallah hepsi doğru fakat bir taraftan da namı oralara kadar yürümüş olan Anadolu Rock’tan da besleniyor.

Balkan Talu  balkantalu@gmail.com

Merhaba ey okur, bugün size Avustralya’da müzik icra eden King Gizzard & the Lizard Wizard grubundan bahsedeceğim. Bu fazlaca keyifli grup ne müzik yapıyor derseniz pstchedelic, microtonal, Anadolu Rock benzer şekilde bir cevap verebilirim size. Bir yanıyla şaşırtıcı ve şaşkınlık verici retro 60’ların yetmişlerin güzel zamanlarına ışınlanmış benzer şekilde hissedebilirsiniz kendinizi fakat olay 2017’de geçiyor.

King Gizzard & the Lizard Wizard, aslen 2011, 2012 yıllarından beri ortalıkta olan bir grup. Esas olarak mikrotonal rock müzik yaptıkları iddia ediliyor. Mikrotal ton demek yarım perde aralığından daha küçük tonlar anlamına geliyor. Mikrotonal müzik 1912 yılından beri gelişen bir şekil. King Gizzard & the Lizard Wizard, mikrotonal seçimi son albümleri Flying Microtonal Banana‘da deneyimlemişler. Bu albümden bilhassa Rattlesnake, Sleep Drifter ve Nuclear Fusion Radyo Eksen’den rahatça aşina olabileceğiniz parçalar. Bu seçimi elektronik müzikte Aphex Twin daha ilkin rock müzikte de Radiohead kullanmış.

Peki Flying Microtonal Banana ne uyandırıyor insanoğlunun zihninde? Dedik ya bir kere 60’ların 70’lerin sıkı rock gruplarının bulunmuş olduğu zamanlara ışınlanmanız mümkün ansızın. Ekşi Sözlük‘te hızını alamayıp grubu Pink Floyd‘un Syd Barrett’lı zamanlarına benzeten de var. Bu kadar doğu ezgileri ve Anadolu Rock tınılarına maruz kalınca Led Zeppelin‘i hatırladım ben de. Ve naturel bir de Jefferson Airplane, Deep Purple benzer şekilde efsaneleri. Bu yüzden yakınlarda çıkacağını anladığımız Welcome to Altered Universe‘u da merakla bekliyoruz efendim.

“Erkin Koray’ın Elektronik Türkülerini Dinliyorum”

E peki Anadolu Rock nereden çıktı? Bizlere miras kala kala Haluk Levent ve Kıraç miras kalmış olabilir fakat Anadolu Rock dünyada fazlaca daha geniş kitlelere ulaşmış bir türdür aslen. Moğollar‘ın, Tülay German‘ın Fransa zamanlarını dikkatsizlik etmeyin. Cem Karaca‘nın Werner Dies‘le aranje edip

Ferdy Klein Orkestrası’yla çaldırmış olduğu işler de bir kenarda dursun. Ek olarak senelerce es geçip ayıp ettiğimiz Mustafa Özkent‘in Gençlik ile Elele albümünün de yurtdışında peynir ekmek benzer şekilde satıldığını hatırlayalım. 1973 tarihindeki albüm 2006’da tekrardan bir İngiliz şirketi tarafınca basılınca (Hayır hiçbir Türk şirketi bu albümü basmadı) gene ortaya çıkarıldı. Son olarak zamanında Hollanda’da basılmış olan, benim de playlistimde sürekli nadide bir yeri olmuş olan,  26 Turkish Beat, Psych & Garage Delights (26 Türk Beat Pssyche & Garaj Güzelliği) derlemesi var. Bu derlemede Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca, Moğollar, Mavi Işıklar benzer şekilde klasik gruplar haricinde

Haramiler, Cahit Oben, Bunalımlar benzer şekilde gölgede kalmış gruplar da bulunuyordu. Bu yüzden bunun hasılası olarak da King Gizzard & the Lizard Wizard, grubunun solisti Stu Mackenzie 2014’te verdiğibir röportajda “şu sıralarda ne dinliyorsun” seçimi bir soruya Erkin Koray‘ın Elektronik Türküler albümünü büyüleyici bulduğunu söyleyerek cevap veriyor.

Çıngıraklı Yılan’ın kuyruğu, Akrebin Gözleri

Bir ara Mevlüt Tezel‘in Sabah’taki yazısı gözüme çarptı King Gizzard & the Lizard Wizard‘ın şu anda Anadolu Rock yapıyorum diye ortalıkta dolanan adlardan fazlaca daha iyi Anadolu Rock

yaptıklarını söylemiş, fazlaca doğru demiş. Anadolu Rock’ın hası Türkiye’de değil Avustralya çöllerinde yapılıyor şu an. Ekşi Sözlük’ten bir dost Cem Karaca bu biçim şeyleri bilse “Helal Len” derdi demiş.

Muhtemelen derdi bundan dolayı hep bir deneyselliği gözetirdi Cem Karaca. Yoksa kendisi zamanında Taş Var Köpek Yok benzer şekilde bir hit üretmiş olan Bunalımlar grubunun menejerliğini de yapmıştır. O değil de ben esas Erkin Koray bu grubu biliyor mu onu merak ediyorum. Şu şekilde bir organizasyon yapılsa da, beraber bir yerlerde sahne alsalar da, bizim de birazcık kulağımızın pası silinse. Sonuçta ha Çıngıraklı Yılan‘ın kuyruğu (Rattlesnake) ha Akrebin Gözleri. Hepsi birdir nezdimizde.

Balkan Talu hakkında

Balkan Talu, 1978 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğunun beş senesi Ankara'da, dört senesi Hollanda'da geçti. On yaşından itibaren 'Gazeteci olacağım' diye tutturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü'nden mezun olduktan sonra Radikal Cumartesi, Hürriyet Gösteri, Nokta, Aktüel gibi gazete ve dergilerde çalıştı. Bilgi Üniversitesi'nde DJ'lik, Nor Radyo'da Zagreb Radyosu adıyla siyasi mizah programı yaptı. Balkan Talu şu anda bir internet sitesinde dış haberler editörü olarak çalışıyor. Kendisine ait obsesif makinist adında bir de sinema eleştirisi sitesi bulunuyor.

Balkan Talu tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir