‘AİLENİZİN KAHRAMANI’ DEADPOOL!

YENİ ÇIKANLAR – Marvel sinematik evrenin yaramaz çocuğu Deadpool, ikinci filmi ile beyazperdeye geri döndü.

Emre Balcı  emre.blc35@gmail.com

2016 yılında ilk kez sinemaseverlerin karşısına çıkan Deadpool, 4.duvarı yıkan, küfürbaz ve kendine has tarzıyla en sevilen kısa sürede izleyicilerin takdirini toplayarak en sevilen süper kahramanların arasında yer almayı başarmıştı. Aradan geçen iki yılın ardından seyircisiyle tekrar buluşan Deadpool, performansını düşürmek bir yana ilk filmden daha iyi bir iş ortaya koymuş durumda.

Yönetmen koltuğunda Tim Miller yerine son dönemin en çok takdir toplayan aksiyon filmlerden olan John Wick’in yönetmeni David Leitch oturuyor. Deadpool’un benzetmesiyle ‘John Wick’in köpeğini öldüren adamlardan birisi’. Leitch’in aksiyon filmleri başarısı bu filmde de ön plana çıkıyor. İlk filmdekinden daha kalite olan aksiyon sahneleri başarılı kamera açılarıyla yansıtılarak muazzam bir iş elde edilmiş. Başarılı aksiyon sahneleri, iyi bir senaryo ve kaliteli bir mizahla birleşerek film boyunca seyirciyi sıkmamayı başarıyor.

AVENGERS DA NASİBİNİ ALIYOR

Filmin bir diğer güzel unsuru ise yapılan göndermeler. Filmin başından sonuna kadar pek çok olaya, filme ve kişiye göndermeler yapılıyor. Wolverine ile Deadpool arasındaki ilişkide yine bu göndermeler üzerinde oldukça komik bir şekilde ele alınıyor. Öyle ki Marvel evreninin en son dönemdeki en başarılı yapımlardan birisi olarak kabul edilen Avengers da bu durumdan nasibini alıyor.

Bu noktada belirtmekte fayda var Marvel’ın meşhur after credits sahneleri arasında hiç şüphesiz en iyisi Deadpool 2’ye ait olmuş. Ryan Reynolds kendisinin de içinde bulunduğu pek çok farklı durumla oldukça hoş bir şekilde dalga geçiyor.

Deadpool’un bu başarısında Ryan Reynolds içinde bir parantez açmak gerekiyor. Film için yıllarca yapımcı aradıktan sonra 2016 yılında zaferine ulaşması ve o günden sonra oldukça sevilen bir yapım haline gelmesi kesinlikle kolay bir iş değil. Belki de büyük uğraşın sonucu olarak ortaya çıkması Deadpool diğer Marvel filmlerine kıyasla daha değerli yapan başka bir unsurdur.

Deadpool’a ek olarak filmde ön plana çıkan bir diğer karakterler ise Zazie Beetz’in hayat verdiği Domino ve yine Thanos karakteri ile Avengers’a damga vuran burada da Cable rolünü üstlenmiş olan Josh Brolin. Her iki oyunca da canlandırdıkları karakterle bütünleşerek ortaya etkileyici bir performans koymuşlar. Özellikle Josh Brolin kötü adam rollerindeki başarısını aynı çizgide korumayı başararak sinemaseverlerin takdirini toplamış durumda.

‘AİLE FİLMİ’

Sonuç olarak Deadpool, ikinci film, ilk filmden kötü olur genellemesini aksine oldukça daha başarılı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Deadpool’un tanımına göreyse bir aile filmi olarak. Zaten film boyunca da aile kavramı üzerine yaptığı konuşmaların da hakkını vermek gerekiyor. Süper kahraman filmleri sevmeyenlerin de içinde bir şeyler bulabileceği bir film olan Deadpool, mizah kalitesi, aksiyon-macera sahneleri ve seyirci ile kurduğu iletişim sayesinde yılın en iyi Marvel yapımlardan birisi konumuna yükseliyor.

Emre Balcı hakkında

1995 yılında İstanbul’da doğdu. 6 yaşında okumayı öğrendi ve o günden sonra kitaplarla bağı hiç kopmadı. İlköğretiminin sonrasında Mecidiyeköy Anadolu Lisesi'nde okudu. Sinemaya karşı duyduğu ilgi özellikle Alfred Hitchcock’ın Arka Pencere filmiyle tanışmasıyla daha da arttı. Caz ve klasik müziğe olan sevgisi sayesindeyse çello ile tanıştı. Emre Balcı, halen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini sürdürüyor.

Emre Balcı tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir