40 YAŞINDAN SONRA ŞAİR OLUNUR MU?

YENİ ÇIKANLAR –  “Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi” adlı kitabında Cemal Süreya şiir yazmanın yaşıyla ilgili düşüncelerini aktarır okurlara ve bir yaş aralığı verir bunun için. Necati Güngör, bugün sosyal medya hesabından bu sözleri paylaştı. Biz de buradan paylaşalım istedik.  

İşte Cemal Süreya’ya göre şair olmanın yaş aralığı…

“Elli yaşından sonra şair olunamıyor. On yaşında da şair olunamıyor. Şiir için en elverişli yaşlar 16-25 yaşlarıdır. Daha öncesi çok erken, sonrası biraz gençtir. Kırk yaştan sonra ise şiir için yalnız geç kalınmış değil, ölünmüştür.

Çocuk şair niçin olunmaz? Şiir sadece şiir deneyi değildir, bütün bilimler üstüne, sanatlar üstüne, tarih üstüne, siyasa üstüne, felsefe üstüne, gelenekler ve görenekler üstüne, kısacası bütün hayat üstüne “bireşik” bir duygu ve düşünceye yönelmiş olması gerekir şairin. Çocuk bunları edinebilir mi? Çocuk; dilin duygu ötesinde kalan bir erginliği gerektiren kıvamını kavrayabilir mi? Bilinçli olarak kavrayabilir mi? Sanırım bu soruya olumlu bir karşılık vermek çok güç. Verilemez. Bu bakımdan zaman zaman ileri sürülen çocuk şairlerin hepsinden rahatça kuşkulanabiliriz. Dünyanın hiçbir ülkesinde de çocuk şair olarak sunulan, hatta kimi zaman üstlerinde hatırı sayılır gürültüler kopartılan çocukların şiir uğraşını sürdürdükleri görülmemiştir. Çünkü çocuk, şiirin yalnız egzersiz yönünü kavrayabilir, bir de duyganlık yönünü sezebilir. Oysa şiir, bütün bir hayatın, bütün sanatların, hatta bilimlerin, daha doğrusu bilimsel verilerin köpüğü olan bir noktadan sonra serpilmeye başlar.

İleri yaşta niçin şair olunmaz. Çünkü şair, bütün şiir ötesi deneylerin yanı sıra şiirin de deneyini sürekli olarak yaşamalıdır. Dili bir süreden beri şair olarak kavrama durumunda olmalıdır. Yoksa yazdıkları şiir değil, yalnızca şiir biçimleri olacaktır, buluşları imgeler halinde değil, terimler halinde gelecektir.”

(Cemal Süreya, Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, Yapı Kredi Yayınları, 2.Baskı Ocak 2002, s.7-8)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir