“3 BALE” 2 DÜNYA PRÖMİYERİYLE SEYİRCİLERİN KARŞISINDAYDI !

YENİ ÇIKANLAR – İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Dünya Dans Günü etkinlikleri kapsamında“BAHAR”, “NOX”ve “DÖRT MEVSİM” adlı birer perdelik eserlerden oluşan “3 BALE” ile 27 Nisan akşamı sanatseverlerin karşısına çıktı.

“3 BALE” nin ilk eseri ‘’BAHAR’’ ve ikinci eseri ‘’NOX’’ dünya prömiyeri yaptı.

Sanatseverlerin Türkiye’ de ilk kez tanıştıkları koreograf Orkan DANN’ ın neoklasik eseri “BAHAR”S. RAHMANİNOV imzalı müziği ile dünya prömiyeri yaptı ve seyircilerin büyük beğenisini kazandı.

Koreografisi Deniz ÖZAYDIN’ a, müziği Utku ŞİLLİLER’ e ait olanikinci eser “NOX’’ da dünya prömiyeri yaptı. İnsanlığın yaşadığımız gezegene bencilce yaptıklarını sorgulayan eserin müziği de koreografisi kadar etkileyici bulundu.

Üçüncü eser “DÖRT MEVSİM” ise geçtiğimiz sanat sezonlarında büyük beğeni toplamış, bale severlerin yakından tanıyıp takip ettikleri Uğur SEYREK koreografisi ve A. VIVALDI’ nin herkesçe bilinen müziği ile yine izleyicilerin kalplerine dokundu.

Dünya Dans Günü etkinlikleri kapsamında Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’ nde 27 Nisan akşamı iki dünya prömiyeri birden yapan “3 BALE”, bu akşam da seyircilerle buluşacak. 30 Nisan akşamı ise yine Dünya Dans Günü etkinlikleri kapsamında Kiev Balesi( Kyiv) ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ nin ortaklaşa gerçekleştirecekleri, KİEV’ DEN ( KYİV) İSTANBUL’ A adını taşıyan gala gecesinde “BAHAR” ve “NOX” da programda yer alacak.

“3 BALE”; 3, 7, 21 Mayıs saat: 20.00 de 4, 25 Mayıs saat: 16.00 da yeniden sanatseverler tarafından izlenebilecek.

NOX ( Modern Bale / 1 Perde )

Koreografi: Deniz ÖZAYDIN

Müzik: Utku ŞİLLİLER

Kostüm Uygulama: Deniz ÖZAYDIN

Işık: Taner AYDIN

‘’ Eğer insanlığın yeniden bir yaşam kurma şansı olsaydı sonuç yine aynı mı olurdu? Üzerinde yaşadığımız gezegenin bir parçası olmak yerine, onun sahibi olmak için mi uğraşırdık? Birlikte yaşamanın mutluluğunu paylaşmak varken, yine bencilliğimiz ön plana mı çıkardı? Günlük yaşamın koşuşturmacasında bunları kendimize ne kadar sık soruyoruz?

‘’ NOX’’, perde kapandığında seyircinin bu sorularla yüzleşmesini umut ediyor.

BAHAR ( Neoklasik Bale / 1 Perde )

Koreografi: Orkan DANN

Müzik: S. RAHMANİNOV

Kostüm Uyarlama: Orkan DANN

Işık: Taner AYDIN

‘’Eserin ismi, ilkbahar ya da sonbaharla güçlü bir bağlantı olduğuna dair cüretkar bir tahmin yapmaya iter insanı, ama gene de sırrını açıklamaz. İlk başta durgun görünen bir akışın, aslında içinde okyanus kadar sürprizler barındırması gibi. Bir çekiş, tutuş ve bırakış; ayrışmaveevrim: BAHAR.’’

DÖRT MEVSİM ( Modern Bale / 1 Perde )

Koreografi: Uğur SEYREK

Müzik: A. VIVALDI

Libretto: Uğur SEYREK / Işık NOYAN

Kostüm Tasarımı: Çimen SOMUNCUOĞLU

Sahne Düzeni ve Işık: Uğur SEYREK

Işık Uygulama: Taner AYDIN

‘’Aşkın bazen kavurucu, bazen dondurucu, gelgitlerle doluiklimi ve döngüsel olarak birbirini izleyen mevsimleri, o mevsimlerin yarattığı etki ve tepkiler, bir aşk ilişkisi içinde olan her kadın ve erkek tarafından kaçınılmaz olarak yaşanır.’’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir