ZARİF ve ASİL BİR HAYKIRIŞ

YENİ ÇIKANLAR – Pilot Galeri yeni sergisi olan Edition Pilot sergisi ile uzun süredir işbirliği içinde olduğu on beş sanatçının eserlerini özel bir edisyonla birlikte sanatseverlerin beğenilerine sunuyor. 

Hıdır Eligüzel  hidireliguzel@gmail.com

Taksim Meydan’ından İstiklal Caddesi’ne girebilmek bir zamanlar cesaret isterken şimdilerde biraz esnekliğe ve her an herhangi bir şeye takılıp düşmemek için keskin gözlere ihtiyaç var. Taksim Meydanı ve civarı İstanbul’un merkez inşaat sahalarından biri oldu. Kalabalık ise  hiç mi hiç azalmadı. Cadde üzerindeki müdavimi olduğunuz kafenize veya sayılı sanat mekânına, kuytularda ziyaretçisini bekleyen kitapçınıza gitmek için alternatif yollar aramanın tam zamanı. Sıraselviler Caddesi bu alternatif yollardan biri olabilir. Eğer sabırla yürüyebilirseniz, Sıraselviler Caddesi’nde 85. Numaraya uğramanızı öneririm. Biraz dikkatli olun küçük kapısına karşın büyük evrenler vaad eden kapıda CO-PILOT yazıyor.  Tavşan deliği değilse de kapıdan çıktığınızda aklınızda farklı soruların olması mümkün.

27 Aralık 2017 tarihinde sanatçıların ve sanatseverlerin katılımıyla açılan ve 3 Şubat 2018 tarihine kadar açık olacak olan Edition Pilot sergisi görülmeye değer bir iş çıkarıyor. Edition Pilot sergilerinin ilki olan sergi, sanatseverleri özel edisyonlu baskılara, multiplelara ev sahipliği yapıyor. Galerinin temsil ettiği ve uzun süredir birlikte çalıştığı on beş sanatçının[1] eserlerine yer veriyor. Sanatçıların her birinin A3 [2] boyutlarında ürettiği eserleri sanatseverlerin değerlendirmelerine sunuluyor. Sergi salonunda eserler iki şekilde sanatseverler tarafından izlenebiliyor. Öncelikle göze çarpan mor duvarda eserlerin çerçevelerinin içinde sergilenmesi olsa da bir de hemen arkada özel kutusundan eserleri çıkarıp yakından inceleyebilecekler.

Eserleri yakından incelediğimizde sanatçıların üzerinde yoğun şekilde çalıştıkları temaların izlerini görebilmek mümkün. Sanatçılardan Hacer Kıroğlu Bekleme Karalamaları’nın küçük ölçeğinden bir örneği sunarken, Çağrı Saray’ın Bellek Mekânları serisinden İstanbul’un silüetinden ve insanların hafızalarından çıkarılmaya çalışılan Haydarpaşa gravürü sergi kapmasında görülebiliyor. Ayrıca, Elmas Deniz’in ve Tufan Baltalar’ın işlerinden sanatçıların yakın zamanda meşgul oldukları ve olası sergilerinin geneline ilişkin fikirler almak olası.

Murat Şahinler, bir şehri ve insanların mevcut buhranlı zihinlerini içiçe aktardığı çalışması, sergi sonrasında yeniden tanıklık edeceğimiz İstanbul gerçekliğini anlatıyor.  Burak Delier, Şener Özmen ve Halil Altındere her zamanki incelikli protest tutumlarını sergideki çalışmalarına da yansıtmış durumdadır. Zenginliğin, zarafetin ve asaletin rengi olan mor duvarın üzerindeki bu üç sanatçının eseri, sadece muktedirlere atfedilen bu değerlerin muhaliflerce de sahiplenebileceğini çaprıştırdılar. Zenginlik ve asalet için bir protest tutum takınmak, muhalefetin söylemsel içeriğini tek başına düşürmez. Üç sanatçının eserlerinden okunabileceği gibi belki de mevcut imkânların boyutlanmasına sebebiyet verebilir.

Edition Pilot sergisi tamamı birlikte bir eser olarak da okunabilecek, galerinin önerdiği sergileme dizisinin dışında farklı kobinasyonlarla değerlendirilecek bir çalışma. Her dizinin farklı bir öykü anlatacağını düşündüğümüzde galeriye birkaç kez gitmemiz gerekebilir.


[1] Hamra Abbas, Deniz Aktaş, Halil Altındere, Fikret Atay, Tufan Baltalar, Burak Delier,  Elmas Deniz, Hacer Kıroğlu, Ali Miharbi, Şener Özmen, Çağrı Saray, Murat Şahinler, Constantinos Taliotis, İrem Tok ve Tarık Töre.

[2] 297X420 mm boyutlarında olan kağıt tabakasının  genel adıdır.

Hıdır Eligüzel hakkında

Varto'da doğdu. Çocukluğunu İzmir'de geçirdi. Şimdilerde ise İstanbul'da yaşamını devam ettiriyor. Siyaset ve sosyal bilim temelli lisans eğitimine; felsefe, sosyoloji ve sanat ağırlıklı okumalar, çalışmalar eşlik ediyor. Farklı mecralarda şiir, kültür -sanat ve politika metinleri yazıyor.

Hıdır Eligüzel tarafında yazılan tüm yazılar →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir