Youtube Facebook kapanıyor mu? Yasaklanıyor mu? Ne zaman kapanacak? (7 Mart 2014)

Editör 07 Mart 2014 14
Youtube Facebook kapanıyor mu? Yasaklanıyor mu? Ne zaman kapanacak? (7 Mart 2014)

Youtube neden yasaklandı? Youtube’a nasıl girilir? Youtube yasağı ne zaman kalkar? Youtube yasaklandı mı?  (27 Mart 2014)

Türkiye twitter yasağını konuşurken, Suriye ilgili tapelerin sızmasının ardından video paylaşım sitesi Youtube hakkında da erişim yasağı getirildi.

Alınan karar az önce 3G internet erişimi sağlayan GSM operatörleri ile internet erişim hizmeti veren TTNET ve Superonline gibi ISP şirketlerine tebliğ edildi.

Yasaklama kararı, gün içinde operatörler ve şirketler tarafından aşama aşama uygulamaya konacak.

MAHKEME KARARI YOK İDARİ TEDBİR VAR

Bu arada, kapatmanın mahkeme kararı olmadan yapıldığı ve idari tedbir uygulandığı öğrenildi.

Siteye Türkiye içinde erişim sağlanamazken, DNS ayarlarını değiştiren ve VPN uygulamalarını kullananlar siteye girebiliyor.

Google’dan ilk açıklama

YouTube’un akşam saatlerinde Türkiye genelinde TİB erişime kapatılmasının ardından Google’dan ilk açıklama geldi. Açıklamada YouTube’un yasaklanmasıyla ilgili herhangi bir ibarenin bulunmaması ise dikkat çekti.

Google Inc. sözcüsü konuyla ilgili şu sözleri kaydetti:  “Türkiye’deki bazı kullanıcılarımızın YouTube’a erişemediklerine dair raporlar alıyoruz. Bizim tarafımızda herhangi bir teknik sorun olmamakla birlikte konuyu araştırıyoruz.”

Yasak kalkabilir – Görüşmeler sürüyor

hurriyet.com.tr ‘de yer alan bir haberdeyse YouTube’la görüşen Türk yetkililerin, Suriye’ye  ile ilgili iddiaların yer aldığı videonun silinmesi halinde, siteye yönelik yasak kararının kaldırılabileceğini ifade ettiği öne sürüldü.  Reuters’a konuşan bir başbakanlık kaynağı, Türkiye’nin YouTube’a erişimi, söz konusu videonun bir “ulusal güvenlik sorunu” yaratmasının ardından engellediğini söyledi.  Kaynak, bu videonun silinmesi konusunda, Türkiye ile YouTube arasındaki görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Sıradaki Facebook mu?

Odatv’de yer alan haberdeyse ”Twitter ve YouTube‘un ardından Facebook da Türkiye’deki kullanıcılar için yasaklanıyor,” denildi. Bugün Suriye ilgili tapelerin ardından YouTube’un kapatılabileceği gündeme gelmiş ve çok geçmeden TİB’in idari kararıyla popüler video paylaşım platformuna erişim engellenmişti.

Star TV ana haber bülteninde verilen bilgiye göre TİB, Facebook’u da kapatmaya hazırlanıyor. Bu gelişme haberde “Facebook’un da kapatılacağı yönünde ciddi emareler var. TİB’den Facebook’un kapatılması için bir takım başvuruların yapıldığı bilgisi bize ulaştı” sözleriyle duyuruldu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı

Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Sayın Başbakanımız başta olmak üzere bakanlarımızın kritik yetkililerinin ortam dinlemesi yapılması açık şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devletine savaş ilanıdır. Söz konusu aziz devletimizin bekası ise bu konuda tedbir almak devletin görevidir.

Bir ülkenin sınırlarının ihlal edilmesine karşı nasıl tedbir alınması gerekirse, yetki almış bir kriz masası bu toplantı sonrasında Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik askeri tedbirler ele alınmıştır. Bu saldırıyı gösterenler Türkiye Cumhuriyeti Devleti zaaf içinde göstermek istemektedirler. Süleyman Şah Türbesi’nin korunmasına yönelik tedbirleri engellemek istemektedirler.

EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAKTIR’
Milletimize ve bütün vatandaşlarımıza şunu ifade etmek isteriz ki bu devletin itibarı hepimizi itibarıdır. Güvenliği hepimizin güvenliğidir.  Casusluk faaliyetini andıran çalışmalar devletimizi güvenliğine yönelik saldırıdır. Bu saldırıyı yapanlar en şiddetli şekilde cezalandırılacaklar.”

RESMİ AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in, Suriye sınırları içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yönelik olası bir saldırıyı değerlendirmek üzere yaptıkları görüşmeye ilişkin olduğu iddia edilen ses kayıtlarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada ise şöyle denilmişti:

“Genel olarak Suriye’deki çatışmaların ülkemiz için yarattığı risk ve tehditlerin değerlendirilmesi, bu tehditler karşısında alınabilecek tedbirlerin görüşülmesi, bu bağlamda da, Suriye içinde yer alan vatan toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yönelik tehditlerin ele alınması amacıyla,  ulusal güvenliğimizle ilgili konularda birinci derecede yetkili olan devlet görevlilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen bir kriz yönetimi toplantısının ses kayıtlarının, bugün (27 Mart) internet üzerinden sosyal medya aracılığıyla bazı bölümleri tahrif edilerek yayınlandığı görülmüştür.

Bir takım terör unsurlarının tehdidi altındaki bir vatan toprağını gerektiğinde savunmak amacıyla ilgili kurumlar arasında değerlendirmeler yapılması devletin asli görevleri arasında olan doğal bir uygulamadır. Söz konusu  toplantıda, Türkiye’nin, herhangi bir saldırı karşısında Süleyman Şah Saygı Karakolu’nu savunma yönündeki iradesinin tam olduğu ve  Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun ve orada görevli personelimizin korunmasını ve emniyetini teminen, ihtiyaç duyulduğunda gereken adımların kararlılıkla atılacağı teyit edilmiştir.

Dışişleri Bakanı makamı gibi devletin en hassas güvenlik konularının ele alındığı bir mekanda gerçekleştirilen çok gizli mahiyetteki böyle  bir   toplantının  izlenerek görüşmelerin kamuoyuna servis edilmesi Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik alçakça bir saldırı, bir casusluk faaliyeti  ve son derece ağır bir suçtur. Bu olay,  ülkemizin karşı karşıya bulunduğu siber ve elektronik saldırı tehditlerinin boyutunu  gözler önüne sermektedir. Bunu yapan ihanet şebekeleri devletimizin ve milletimizin düşmanlarıdır.

Devletimizin ve milletimizin  güvenliğine yönelik bu saldırının faillerinin en kısa zamanda tespit edilerek  ortaya çıkartılmaları ve adalete teslim edilerek yasalar çerçevesinde hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılmaları sağlanacak; Türkiye Cumhuriyetini hedef alan bu haince saldırı mutlaka akamete uğratılacaktır.”

14 Comments »

 1. Face_Forever 07 Mart 2014 at 09:17 - Reply

  face i kapatmayın lan…

 2. Deniz 07 Mart 2014 at 12:40 - Reply

  Bi onlar kalmıştı zaten el sürmediğiniz onları da alın elimizden bu ülke ilerlemiyo aksine geri geri gidiyo büyük bir hızla hemde, yakında interneti de kapatır bunlar, keşke Atatürk burada olsaydı da bu ülkenin ne halde olduğunu görebilseydi, Atamızın kemikleri mezarında titriyodur…

 3. Suat Taş 07 Mart 2014 at 19:05 - Reply

  İnternetin yasak olduğu ülkedeki Kuzey Koreliler, Facebook’la hiçbir zaman tanışamadı.

 4. Hakan Evliyagil 07 Mart 2014 at 19:06 - Reply

  İran’da Facebook 2009 seçimlerinden sonra yasaklandı. Ancak İran İslami Kültür ve İrşat Bakanı Ali Cenneti, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, aralarında Facebook’un da bulunduğu bazı sosyal medya sitelerine konulan erişim yasağının kaldırılabileceğinin sinyalini verdi.

 5. castro 07 Mart 2014 at 19:07 - Reply

  Küba’da Facebook resmen yasak değil ancak siteye erişim her Kübalı için kolay değil. Zira Küba’da sadece siyasetçiler, gazeteciler ve tıp öğrencileri yasal olarak evlerinden internete girebiliyormuşç

 6. dilek 07 Mart 2014 at 19:18 - Reply

  facebooku kapatmaya hiç kimsenin hakkı yok bir çoğumuz ordan eski akrablarımızı arkadaşlarımızı buluyorus konuşuyorum

 7. İzzet er 07 Mart 2014 at 20:07 - Reply

  böyle iş mi olur facebook sayesinde insanlar birbirleriyle tanışıyor

 8. fisli 10 Mart 2014 at 01:36 - Reply

  kesinlikle kapatılmamalı özgürlüğümüzü kısıtlamak olur bırcogumuz uzun zamnlar görmedığım dostlarımızı buluyoruz ulasıyoruz facebookun kapatılması kesınlıkle bızlere hakeret olur kesınlıkle kapatılmamlı bu sekılde sınırlandırlmamalı bız sosyel bır mılletız

 9. dilan 10 Mart 2014 at 12:26 - Reply

  bence facebook kapanırsa skyp tiwitter her türlü bişey çıkar illa facebook kapanacak diye bişey yok hakkımız bizim

 10. ece yağmur 11 Mart 2014 at 20:31 - Reply

  bence en iyisi bu facebooku kapatın çünkü insanlar face sayesinde zaman ını kaybetiiyo kapatın insanlar küfür ediyo sonrada okul da bittin filan diyo bnece en iyisi bu

 11. can 11 Mart 2014 at 22:46 - Reply

  en son bu ülkede özgürlük vardı ,özel hayata gizlilik vardı, adalet vardı…
  siz bunları elimizden alarak ne yaptığınız zannediyorsunuz buna hakkınız yok ve olamazda

 12. Çağdaş 13 Mart 2014 at 08:54 - Reply

  Erdoğan bu şekilde yanlış yapıyor teknoloji ilerleyip yasaklamak da neymiş? Özgürlüğümüz kalmadı ne yapmaya çalışıyor insanlara en başta özgürlük hakkı verilmeli youtube ve facebook da kapatmak ona düşmez.

 13. sinirli kız 21 Mart 2014 at 18:22 - Reply

  faceyi kapatmayın neyi kapatırsanız kapatın. bu ne ya her

 14. Sule 1 21 Mart 2014 at 20:33 - Reply

  Yanlıs degil kapatılsın bence herkes adam olsun gençlermiz insan olsun sevenler kavussun küfürler durdun

Leave A Response »


1 + = 7