YENİ DORIAN GRAY’İ BİR KADIN OYNAYACAK

Editör 17 Ağustos 2017 0
YENİ DORIAN GRAY’İ BİR KADIN OYNAYACAK

YENİ ÇIKANLAR – İngiliz Edebiyatı’nın usta yazarlarından Oscar Wilde’ın 1890 tarihli ‘Dorian Gray’in Portresi’ adlı romanı yeniden beyazperdeye uyarlanacak. Annie Clark, sahne adıyla St. Vincent’ın çekeceği filmde Dorian Gray’i bir kadın oynayacak.

Yeni Dorian Gray’in Portresi deneysel rockçı St. Vincent’a emanet… Sanatçı kendi adını taşıyan “St. Vincent” albümüyle 2015 yılında Grammy En İyi Alternatif Albüm Ödülü’nü kazandı.

Vincent’ın yöneteceği filmin senaryosu için David Birke’le anlaşıldı. Birke, Isabelle Huppert’in rol aldığı Paul Verhoeven’in gerilim filmi “Elle”i de yazdı. Filmin oyuncu kadrosu ve çekimleri ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

‘Keyif ise her şeyi tattım. Mutluluk ise asla’

Bilmeyenler için Dorian Gray’in Portresi özetle şöyle gelişir: Romanın kahramanı Dorian Gray’in hayranı olan ressam Basil Hallward, onun güzelliğinden çok etkilenir ve sanatında yeni bir akım oluşturduğuna inanır. Basil’in evinin bahçesinde, Dorian Basil’in arkadaşı Lord Henry Wotton ile tanışır ve onun dünya görüşünden adeta büyülenir. Lord Henry, hayatta en önemli değerlerin zevk ve güzellik olduğunu düşünür ve Hazcılık üzerine kurulu bu düşüncelerini Dorian’a anlatır. Dorian bunun üstüne güzelliğini bir gün yitireceğini fark eder ve ağlayarak onun yerine Basil’in çizdiği resminin yaşlanmasını ne kadar çok istediğini dile getirir. Dorian’ın bu dileği gerçekleşir. Portresi işlediği her günahın izini taşımak üzere işaretlenir ve bu günahların her biri portresinde kusur veya yaşlanma belirtisi olarak yer alır. Dorian sansasyonlarla dolu bir hayat yaşar ama bir türlü yaşlanmaz.

Kitapta ayrıca eşcinsel öğelere yer verilmiştir ve bu konuda büyük eleştiriler almıştır ancak döneme bakıldığında bu konuda bir devrim yapıldığını söylemek zor olmaz çünkü anlatımda yalın bir dil kullanılmıştır ve gayet açıktır. Ancak bu popularitesini daha da arttırmıştır ki yazarın klasik olarak sayılan tek romanıdır. Kitap, gotik korku fantezi türünde olup, Faust Efsanesi’ni andıran öğeler içermektedir. Faust daha çok bilmek adına ruhunu şeytana satarken, Dorian haz ve ölümsüz güzellik için şeytana ruhunu satar.

Çok düşündürücü yönleri vardır. Kalan dış güzelliği yanında iç dünyasının çirkinleşmesi bir resimde canlandırılır. Karakter şunu ifade etmiştir. “Keyif ise her şeyi tattım. Mutluluk ise asla.”