Yeni çıkan İstanbul’un fethi oyunu – 1453 İstanbul’un Fethi Tarihi Stratejik Aile Kutu Oyunu

Editör 05 Mart 2014 0
Yeni çıkan İstanbul’un fethi oyunu – 1453 İstanbul’un Fethi Tarihi Stratejik Aile Kutu Oyunu

İstanbul’un fethini oynayarak öğrenin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, tarafından, her yaştan kişinin İstanbul’un fethini oynayarak öğrenmesini sağlamak amacıyla “1453 İstanbul’un Fethi Tarihi Stratejik Aile Kutu Oyunu” isimli kutu oyunu hazırlandı.

“1453 İstanbul’un Fethi Tarihi Stratejik Aile Kutu Oyunu” ismiyle hazırlanan oyun, CNR Kitap Fuarı’nda görücüye çıktı. Oyunun kurgu ve tasarımı grafik tasarımcısı ve çizer Ahmet Ercan’a ait.

İSTANBUL’U SİZ DE FETHEDEBİLİRSİNİZ
Ortalama 45 dakika süren oyunu oynayanlar, fetihte rolü olan isimleri, saldırı ve savunma amaçlı kullanılan silahları, cepheleri, hücum taktiklerini öğreniyor. Oyunda izlenecek yol tamamen oyuncunun farklı ve stratejik düşünme yeteneğine bağlı. Oyun sayesinde belki de İstanbul tarihte hiç duyulmamış bir şekilde yeniden feth olunacak.

fetihİSTANBUL’UN ‘YENİ FATİH’İ
Kutu içinde bulunan karton üzerinde oynanan oyunda, top, mancınık, kule, lağımcı ve kadırgadan oluşan piyonlar bulunuyor. Öncelikle her oyuncu rengini belirliyor ve kendine ait piyon, sancak ve kartları alıyor. Oyuna ilk olarak yaşı en küçük olan kişi başlıyor.

Oyun alanına sancak dikme kişinin kazandığı oyunda; oyuncular, piyon, güç ve kişi kartlarının da eşliğiyle güç karşılaşmaları yapıp saldırı hakkı kazanarak, Yedikule, Belgradkapı, Topkapı, Edirnekapı, Tekfursarayı, Eğrikapı, Balat, Sarayburnu ve Samatya cephelerine sancak dikip, şehri düşürmeye çalışıyor. En çok sancağı diken oyuncu oyunu kazanarak, İstanbul’un “yeni Fatih’i” oluyor.

TÜRKİYE VE İSTANBUL’U DÜNYAYA TANITMAYI AMAÇLIYOR
Dünyada milyonlarca insan tarafından oynanan kutu oyunlarının büyük çoğunluğu yabancı lisansla piyasada bulunuyor. Yerli lisansla üretilen bu oyunla ayrıca uluslararası oyun arenasında Türkiye ve İstanbul’un tanıtımına katkı sağlanması da amaçlanıyor.

Kaynak: Hürriyet

Leave A Response »


+ 2 = 10