YA UMUT YA HAYAL KIRIKLIĞI!

a. hıdır eligüzel 19 Mayıs 2017 0
YA UMUT YA HAYAL KIRIKLIĞI!

YENİ ÇIKANLAR – Bir grup akademisyenin inisiyatifiyle başlayan ve her yıl bir başka üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleşen Siyasal Psikoloji Çalıştayları’nın üçüncüsü Mülkiyeliler Birliği’nin katkılarıyla geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapıldı.

A. Hıdır Eligüzel  hidireliguzel@gmail.com

Sokağa çıktığımız andan tekrar evlerimize döndüğümüz vakte kadar kurduğumuz ilişkilerin toplamında büyük çoğunluğun mutsuz olduğunu yakınlarımızdan duymaktayız. Mutsuzluk hali o kadar olağanlaşmış durumdaki insanlar kendilerinden tatmin olmak adına harici eylemlere yöneliyor. Böylece gündelik, sosyal ve iş yaşantılarında insanlar kendilerini ve diğer insanları performanslarının sonuçları üzerinden değerlendirmeye yatkın olabiliyorlar. Mutluluk ve hayal kırıklığı, öfke ve sevinç, kaygı ve umursamazlık kişilerin kendilerinden çok  ‘diğer’ insanların konumlarına göre dile getiriliyor. Türkiye’deki duygusal ve düşünsel hatların oldukça keskin, uç seviyelerde gerçekleştiğine dair herkesin kendi hayatında oldukça çok örnek bulunuyor.

Türkiye toplumunun genel olarak psikolojisinin bozulmuş olduğuna dönük konunun uzmanlarınca yapılan tespitleri pek çok platformda bulabiliriz. Toplumun bozulan psikolojisi, yurttaşların kişiselleşen sorunlarının toplamı olarak görmek meseleyi çözümsüz bırakmak demektir.  

Bir grup akademisyenin giderek kemikleşen bu sorunun çözümlerine ilişkin olarak araştırmacıları, uzmanları, ilgilileri bir araya getirdiği buluşmaların üçüncüsü 11-12 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da Mülkiyeliler Birliğinde gerçekleştirildi. 3. Siyasal  Psikoloji Konferansı’nın odak konusu arzunun ve siyasetin kesiştiği ütopyalar idi. Thomas More’un Utopia eserini yayımlamasının  500.yılının anısına gerçekleşen etkinliklerden biri olan Konferans’ın açılış konuşmasını şair, yazar Murathan Mungan yaptı. Mungan konuşmasını kişisel tarihi ve dil üzerine yoğunlaştırırken dinleyicilere arzu ettiğimiz dünyayı kullandığımız dille de kurmamız gerektiğine dair uyarılarda bulundu.

mungan

Mungan’ın konuşmasının ardından konuşmacıların sunumlarıyla devam eden konferansta farklı temalarda düzenlenen oturumlarda ütopya ve arzu temalarına yoğunlaşıldı. Yedi farklı oturumda ütopyaların imkanlarından ütopya yazınındaki  feminist niteliğine, distopyaların karanlık dünyasından beden ütopyalarına ve herhalukarda başka dünyanın mümkünlüğüne dair tartışmalar iki gün boyunca Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleşti.  Açılış konuşmasından kapanış oturumuna kadar dinleyicilerin tüm salonu doldurduğu konferans, ütopya konusuyla ülke ve dünya gündeminin  uzağında durduğu izlenimini haksız çıkarmıştır.

mulkiye utopya

YÜREKLER YÜKSEL CADDESİ’NDEYDİ…

Konferans’ın düzenlenme ve danışma ekiplerinde  KHK’larla üniversitelerden uzaklaştırılan hatrı sayılır kişiler bulunmaktadır.  Yücel Demirer, Nilgün Toker, Melek Göregenli bu isimlerden bazılarıdır. Diğer katılımcılar da bu meselenin  özelinde mevcut son durumu değerlendirme ve farklı çözümleri ele alma fırsatı yakaladı. Mülkiyeliler Birliği, Ankara’yı bilenlerin aşina olduğu gibi Yüksel Caddesi’nin üzerinde bulunmaktadır. Konferans süresince de katılımcıların aklı ve kulakları, Yüksel Caddesi’nde devam eden açlık grevlerine devam edenlerdeydi. Yüksel Caddesi’ndeki direniş, tam da konferansın içeriğine uygun olarak karanlığın içinde umudunu koruyamaya devam ederken; bilginin gündelik yaşamla olan yakın bağını vurgulamaktadır.

Konferans ülke ve dünya gündemine ilişkin var olan sorunları masaya yatırmasının yanında geleceğe dair alternatif imkanlıkları gündemine almıştır. Konferansın alternatif imkanlıkları ve günün sorunlarını yaratan kişisel ve kitlesel davranışların neler olduğunu siyasal psikoloji temelinde ele alması bakımından bir eksiği kapatmayı da hedeflemektedir. Bu bakımdan, konferansın sunumlarından derlenen kitabın kısa sürede İletişim Yayınları tarafından basılması planlanmaktadır.