Verdi’nin Macbeth’i İstanbul’da

Editör 19 Eylül 2017 0
Verdi’nin Macbeth’i İstanbul’da

YENİ ÇIKANLAR – Shakespeare’in en önemli trajedilerinden biri olan ve en ünlü İtalyan bestecilerinden Giuseppe Verdi’nin bestesiyle operaya uyarlanıp hayat bulan ‘Macbeth’, 23 Eylül Cumartesi günü saat 19.15’te Akmerkez CinemaPink’te izleyiciyle buluşacak.

Dünyanın en ünlü sanatçılarını sahnesine taşıyan Metropolitan Opera, Akmerkez CinemaPink salonlarında New York’tan canlı yayın ile opera severlerle buluşmaya devam ediyor. Metropolitan Opera geceleri 23 Eylül Cumartesi günü saat 19.15’te Shakespeare’in ölümsüz eserinden, Giuseppe Verdi’nin dehasıyla operaya aktarılan ‘Macbeth’ ile başlayacak.

1800’lü yıllarda Floransa’da sergilendiği ilk operada büyük beğeni toplayan ve Verdi’nin alkışlarla 20 kez sahneye çağrılmasına neden olan Macbeth, 11. Yüzyıl İskoçya’sında geçen trajik bir öyküyü konu alıyor. Kötü karakterlerin başrol olması ve iktidar hırsı ve güç gibi konuların işlenmesiyle opera tarihine yenilik getiren eser, amaçlarına ulaşabilmek için her türlü kötülüğü yapabilecek kadar körleşen insanların hikâyesini anlatıyor.