TÜRKİYE YERALTI EDEBİYATININ TEMSİCİLERİ BU SERGİDE

Editör 28 Haziran 2017 0
TÜRKİYE YERALTI EDEBİYATININ TEMSİCİLERİ BU SERGİDE

YENİ ÇIKANLAR – Fransız Fotoğrafçı Philippe Dupuich’in sergisi “İstanbul Underground: Bugünün Türk Yeraltı Edebiyatı” Fransız Kültür Merkezi galerisinde sergileniyor. 13 Temmuz’a dek sürecek olan sergi, İstanbul’un kentsel heyecanını ve küreselleşmiş bir megapolün canlılığını anlatmayı amaçlıyor. Sergi yazar, çevirmen ve Türkiye edebiyatı uzmanı olan Timour Muhidine’in edebiyat danışmanlığında gerçekleştiriliyor.

“İstanbul Underground: Bugünün Türk Yeraltı Edebiyatı” sergisinde Küçük İskender, Hakan Günday, Altay Öktem, Metin Kaçan, Sibel Torunoğlu, Batuhan Dedde, Niyazi Zorlu ve Hüseyin Avni Dede gibi birçok yazarın portresi yer alıyor.

Serginin tanıtımında şöyle deniliyor: ”Tüm bu farklı isimlerin ve imgelemlerin ortak bir noktası var: Türk ruhunu ve nevrozlarını tarayarak açığa çıkarmak. Neşeli şakacılar, radikal kötümserler, kedi köpek gibi birbiriyle çatışan, genç ya da daha az genç yazarların oluşturuğu bir çeşit tesadüfi direniş topluluğu edebi ve sanatsal hayatın basmakalıplarına karşı farklılığını ve direnişini  haykırıyor.

Amerika’daki Beats ya da 1980’lerde İngiltere ve Fransa’daki punk akımlarının temsilcisi yazarlar gibi Türk Yeraltısı’nın  başkaldıran asileri de bugünlerde kültürel bir Yeni Doğuş’un temsilcileri olarak boy gösteriyorlar.

Kuşku ve bazen küçümsemeyle karşılanmış Yeraltı akımın ürünleri şimdilerde her biri çağdaş edebiyatın temel taşları olarak kabul ediliyor. Yeraltı yapıtları 1960’lı yılların Türk modernistlerinin romantik ve Bohemlik mitosunu yeniden canlandırıp devam ettiriyor.”

Philippe Dupuich Kimdir?

Bağımsız sanatçı Philippe Dupuich edebiyatla bağlantılı birçok projeye imza attı. “Sur les traces d’Amkoullel, l’enfant peul” (Actes Sud), “La Réunion, île de mille part” (Actes Sud, 2001), “Nos Quartiers d’été” (Le Temps qu’il fait, 2004),  “Le Caire qui bat” (Michalon, 2006), “Empreintes et métamorphoses. Le bassin minier Nord-Pas-de-Calais” (Ouest-France, 2008) ve “Sous le soleil de Bernanos, Itinéraire avec Tahsin Yücel en Artois” (Empreintes temps présent, 2010) gibi edebi derlemelere fotoğraflarıyla katkı sağladı.

Timour Muhidine Kimdir?

Yazar, çevirmen ve Türk edebiyatı uzmanı olan Timour Muhidine, Actes Sud yayınevinde “Lettres turques” adlı koleksiyondan sorumludur.  Aynı zamanda Paris’teki yüksek öğretim kurumu Inalco’da ders vermektedir.