SÜREYYYA EVREN SON DÖRT YILIN AĞIR HİKAYESİNİ YAZDI

YENİ ÇIKANLAR – Süreyyya Evren’in yeni kitabı ‘Yakınafrika’ Doğan Kitap’tan çıktı. Evren kitabı için şöyle diyor: ”Uğraştık didindik, ortaya böyle bir kitap çıktı. Son 4 yılın, en azından bazı roman kahramanları için, ağır hikâyesi. Kitabın ismi Yakınafrika. Ve dikkatli bir okurun farkedeceği gibi olaylar Dakar’da, Senegal’de geçiyor.”

Yıl 2017: Senegalli bir genç sözlü tarihçi, Boubacar Ba, 30, Avrupa’da geçirdiği yılların ardından Dakar’a geri döner. Boubacar kısa zamanda Dakar’ın kalburüstü ailelerinden birinin yanında mürebbi olarak işe başlayacak, Patron’un kızına tutulacak, Senegal jet sosyetesinin akışkan hayatına dahil olacaktır. Bu varlıklı aile ile gereğinden fazla yakınlaştığını fark ettiğinde çok geçtir.

Yıl 2019: Fransa’dan bir gazeteci Dakar’a gelir. Dakar Canisi diye de bilinen Boubacar Ba ile Reubeuss Cezaevi’nde bir dizi söyleşi gerçekleştirerek hayatını kitaplaştırmak ister. Zamanla Boubacar’ın etkisi altına girer, kendi sesini onunkinden ayıramaz olur.

Yıl 2018: Süreyyya Evren, Boubacar’ın 29 Şubat 2020’de cezaevinde intihar etmesini ve Gazeteci’nin Dakar Canisi hakkındaki kitabını ancak Mart 2022’de tamamlayabilmesini uzaktan izler. Buna karşın ikisiyle de gerekli mesafeyi koruyamaz.

Süreyyya Evren kimdir?

Süreyyya Evren, İstanbul doğumlu. 2013 yılında yayımlanan Hiç Kimseyi İlgilendirmeyen Kişisel Bir Felaket’te Sinan’ın ve arkadaşlarının, Tercüman’da (2014) bir tercümanın ve çevresinin hikâyelerini anlattı. 2014-2018 döneminde Boubacar’a ve yakınlarına yoğunlaştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir