ŞÜKRÜ KARAKUŞ BEREKET SERGİSİYLE GALERİ DIANI’De

Editör 10 Kasım 2017 0
ŞÜKRÜ KARAKUŞ BEREKET SERGİSİYLE GALERİ DIANI’De

YENİ ÇIKANLAR – Uzun bir süredir sanat yaşamına İspanya da devam eden, eserlerinde yaşadığı ve yaşamakta olduğu coğrafyalarla derin bağlar kuran sanatçı Şükrü Karakuş’un ‘Bereket’ adlı resim sergisi 18 Kasım’dan den itibaren Galeri Diani’de!

Şükrü Karakuş’un ‘Bereket’ adlı kişisel sergisi 18 Kasım – 9 Aralık 2017 tarihleri arasında Galeri Diani’ de gerçekleşiyor.

Katalan eleştirmen ‘Anna Adell’ sanatçı Şükrü Karakuş’un eserlerini; “ İlk bakıșta birbiriyle ilgisi olmayan; farklı yapıları, kavramları bir araya getirip yeni bir düzenek içinde ortaya koyan, kendi kültüründen ve coğrafyasından gelen heyecanını Akdenizli olma ve mistik sufí duyusundan süzen eserler” olarak tanımlıyor..
Uzun zamandır İspanya’ da yaşayan ve son zamanlarda en doyurucu ürünlerini veren sanatçı yerel ve evrensel olanı çok iyi kavrıyor ve çalışmalarında bunu okunaklı bir biçimde yansıtıyor. Bir yandan geleneksel sanatlarla, tekstille, mozaiklerle, çinilerle ve minyatürle köklü bağlar kuruyor, diğer yandan patchworka, ornamente, fotoğrafa, bilgisayar tekniklerine ve pixellere açık olduğunu da sezinletiyor. Bu geniş tabanlı arayış özgün biçimlere ve renklere dönüşerek yüzeye nakşediliyor.

Sanatında ki birleştirici kimliğini tüm yaşamının odak noktası yapan Şükrü Karakuş iki ülke arasında adeta bir sanat köprüsü oluşturarak genç sanatçıların batıya açılmasında önemli bir rol üstleniyor.

Şükrü Karakuş Kimdir?

Deneyimli santçı Şükrü Karakuş Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldup lisan üstünü de tamamladıktan sonra yuriçinde bir süre çalışmalarına devam etti ve 1993 yılında İspanya’ya yerleşerek sanat yaşamına İspanya’da devam etmeye başladı. Bu güne kadar yurtiçi ve yurt dışı olmak üzere 27 kisisel sergi açtı. Sayısız karma sergi, sempozyum ve fuarlara katıldı ve bizzat kendi düzenledi. Ödüller aldı. 2007 yılında Sao Paolo-Valencia bianelinde yer alan sanatçının eserleri yurtiçi ve yurtdışında birçok önemli kurum, müze ve kişilerde bulunmaktadır.