SPIELBERG’ÜN NETFLIX TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ

YENİ ÇIKANLAR – Bilimkurgu sinemasının en önemli yönetmenlerinden Steven Spielberg verdiği bir röportajda sinema dünyasının televizyon sektörünün gölgesi altında kaldığını söyledi. Bu çerçevede özellikle Netflix’e yönelik çeşitli saptamalarda bulunan usta yönetmen Netflix filmlerinin televizyon yapımı olarak kabul edilmesi gerektiğini, bu yüzden Oscar’la uyumlu olmadığını da belirtti.

Önümüzdeki günlerde vizyona girecek olan yeni filmi Ready Player One‘la ilgili İngiliz ITV kanalına açıklamalarda bulunan Steven Spielberg, sinema dünyasının yeni yapımcıları üzerine de tartışılacak tespitlerde bulundu.

Son yılların çok izlenen televizyon filmleriyle ilgili gelen bir soruya Spielberg, “Kalite ve sanatla birlikte gelişiyor. Bir televizyon formatına geçtiğinizde, bir TV filmisiniz. Bu yüzden Netflix filmleri Oscar’la uyumlu değil” ifadelerini kullandı.

Apple, Disney, Amazon ve Netflix gibi büyük platformların büyük paralarının olduğunu söyleyen yönetmen bu durumun stüdyoların verdiği hizmetten dağıtım kanallarına kadar eşitsiz bir şekilde yansıdığını vurguladı.

Günümüzde televizyon sektörünün tarihinin en görkemli günlerini yaşadığına dikkat çeken usta yönetmen, ”İyi senaryolar, iyi yönetimler, iyi performanslar sergileniyor. Ancak, televizyon dünyası bu başarısına rağmen, film izleyicilerine açık bir tehlike oluşturuyor. İnsanlar sinemaya gitmek yerine evde kalmayı tercih ediyor, dolayısıyla bu durum bilet maliyetlerini artıracak. Uzun vadede de tiyatroseverlere mutlaka zarar verecek ” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir