Slavs and Tatars’ın Ağızdan Ağıza Sergisi Salt Galata’da

Editör 14 Haziran 2017 0
Slavs and Tatars’ın Ağızdan Ağıza Sergisi Salt Galata’da

YENİ ÇIKANLAR – Berlin merkezli Slavs and Tatars sanat kolektifinin son 10 yıldaki üretimlerinin kapsamlı bir seçkisi niteliğindeki Ağızdan Ağıza sergisi, Varşova ve Tahran sunumlarının ardından 22 Haziran’da SALT Galata’da açılıyor. Serginin açılışı kapsamında saat 19.00’da Slavs and Tatars bir sunum-performans gerçekleştirecek. Slavs and Tatars’ın Ağızdan Ağıza sergisi 22 Haziran’da saat 22.00’ye kadar görülebilecek.

Slavs and Tatars’ın sunum-performansları, kültürde anlam kaymalarının, dinî öğretilerin ve dilsel benzeşmelerin kökenleri ve iç içe geçen tarihlerinin izini sürer. Kolektifin Ağızdan Ağıza sergisinin SALT Galata’da açılışı paralelindeki bu sunum-performans, rahip ve çevirmen Charles de Foucauld’nun deyişiyle “seküler bir hiddet”le şekillenmiş dünya düzeninin ötesine bakmaya yönelik bir girişimdir.

Houston’da Fransız-Amerikan bir petrol hanedanından sol Katolik akıma, Manhattan’daki bir camiden avangart Rus edebiyatına çeşitli ögeler, Slavs and Tatars’ın modernite, mistisizm ve ABD’de mekâna özgü sanatın yükselişi etrafında tasarladığı çok katmanlı anlatının birer parçasıdır. Kolektif, bunlar arasında öngörülemeyen ilişkiler kurarak, yaygın kurumsal tarihleri yerinden edip rasyonalizm çerçevesi dışında varlık gösterebilecek bir modernizm anlayışının mümkün olduğuna işaret eder.

Herkesin katılımına açık olan bu programın dili İngilizce’dir.