SEZEN’E NEDEN Mİ GÜVENİYORUZ?

Balkan Talu 06 Haziran 2017 0
SEZEN’E NEDEN Mİ GÜVENİYORUZ?

YENİ ÇIKANLAR – Sezen Aksu duyarlılığının figanı samimiyetler vermeyi bildi her zaman. 1945 , Ünzile, Zor Yıllar, Sürgün ilk akla gelen örnekler. Şimdi figan samimi yine ama her şeye rağmen bir olmamışlık var sanki…

Balkan Talu  balkantalu@gmail.com

Merhaba hanımlar beyler, bugün huzurlarınıza Sezen Aksu ve Tarkan‘la çıkıyorum. Birkaç gündür farkındasınızdır Sezen Aksu’nun, Lice ‘de havantopuyla öldürülmüş olan 12 yaşındaki Ceylan Önkol için bir ağıt yazdı. Sezen Aksu ağıtı, Yaşar Gaga için hazırlanmış olan Alakasız Şarkılar albümünde yer aldı.

Ağıt bir yandan klasik bir Sezen Aksu duyarlılığı.  Özellikle  

Gözlerime astılar seni
Ceylanım kör oldum ben
Ne havan topu ne mermi
Senle vuruldum ben

şeklindeki sözleri fena vuruyor insanı. Ama işşte tipik bir Sezen duyarlılığı ezgisi. Parçanın müziği güzel ama aranje kısmı konu başlığına biraz uymamış, biraz fazla cıstak olmuş sanki ama güzel parça gene de lakin benim bu yazıyı yazış sebebim bu parça değil, Sezen duyarlılığı.

ceylan

PROTEST TAVRI HEP VARDI

Sezen Aksu çok uzun zamandır sadece bir pop müziği sanatçısı yorumcusu olmadı. Hafızamız bizi yanıltmasın Sezen Aksu protest tavrını sadece 1990’lardan sonra Kemal Burkay‘ın Gülümse‘si veya Aktüel‘le ek olarak dağıtılan Cumartesi Anneleri için yaptığı şarkı veya Hrant Dink için yaptığı Güvercin‘le koymadı ortaya. En parlak günlerini yaşadığı Aysel Gürel ve Onno Tunç‘la beraber de Hiroşima’yı andıkları 1945, köyün en son çitinde dünyanın bittiğine inanan Ünzile‘nin hikayesi, Erdal Eren için yazılmış olan Son Bakış, muhetemelen biraz da Zülfü Livaneli‘yle dayanışma için seslendirdiği Sürgün ve Zor Yıllar da vardır repertuarında.

Sezen Aksu’nun hayatına sadece Aysel Gürel, Onno Tunç ve Uzay Heparı girmemiştir. Yıldırım Türker şiirleri de besteler Sezen Aksu. Bununla birlikte kadim dostlarından birinin de 12 Eylül öncesinde TİP üyesi olmuş Meral Okay olduğunu da biliyoruz. İzmir’den İstanbul’a ilk geldiğinde neredeyse 3 aya yakın Melike Demirağ ve Şanar Yurdatapan‘ın evinde kaldığını, bu yüzden ilk hitlerinden birinin Olmaz Olsun olduğunu da…

KİM SANSÜRÜ YAPTI?

Sezen’i seven de çoktur bu duyarlılığına dudak büken bezirganca bulan da… Gülümse şiirinin ‘İşçiler iyi çalışsın, gülümse‘  dizelerini sansürlediği söylenir mesela kulaktan kulağa… Bu mısra şarkıdan uçuvermiştir orası doğrudur ama bunun bilinçli, en azından sansür amaçlı, bir tercih olduğuna dair bir veri de yok elimizde Yoksa Biz Akşam Gezintisi şiirinin   

Bakkal karabetin ışıkları yanmış
Affetmedi bu Ermeni vatandaş
Kürt dağlarında babasının kesilmesini
Fakat seviyor seni çünkü sen de affetmedin
Bu karayı sürenleri türk halkının alnına  

dizelerinin niye sansürlendiğini sorulduğunda çat diye telefonu kapatan Genco Erkal‘ı da biliriz.

Sezen’e neden mi güveniyoruz? Çünkü mesela bir bezirgan 30 Ağustos’ta Türkiye Şarkıları adıyla konser verip 174 kişilik bir koro ile Türkçe, Ermenice, Rumca, İbranice, Arapça ve Kürtçe dillerinde şarkılar seslendirmeye kalkışmaz. Ya da birileri sahneye minder fırlattı diye Kardeş Türküler‘le birlikte Aynur Doğan‘la dayanışma konserine çıkmaz.

TARKAN’IN AKTİVİST KİMLİĞİNE DİKKAT!

Bu arada birkaç senedir Tarkan‘ın çevre aktivisti kimliğine de bir dikiz lütfen. Tarkan çok uzun yıllar boyunca apolitik, sadece popüler hit parçalar yapıp seslendiren bir isim olarak bilindi. Öte yandan 2008 yılında Doğa Derneği‘ne destek için Orhan Gencebay‘la birlikte hazırladığı uyan albümünü çıkardı. Bu yüzden Sezen Aksu’yla Tarkan’ın ilk defa düet yapmış olmasının dışında yaşananlar çok da sürpriz değil. Evet tamam parça biraz daha düzgün olabilirmiş, daha doğrusu o tuha remix’e pek de ihtiyaç yokmuş ama herkes sesini kısarken böyle çalışmalardaki iyi niyeti alkışlamak gerekiyor gene de sanki.