Rania Stephan sergisi Alt Sanat Mekânı’nda

Editör 07 Aralık 2016 0
Rania Stephan sergisi Alt Sanat Mekânı’nda

YENİ ÇIKANLAR – Rania Stephan: Beni Asla Bırakma sergisi Alt Sanat Mekânı’nda açılıyor.

Rania Stephan’ın Three Disappearances of Soad Hosni [Soad Hosni’nin Üç Kayboluşu, 2011] adlı videosu, tamamen Soad Hosni’nin 1959 ve 1991 yılları arasında yaptığı filmlerden sahnelerle oluşturulmuş, 70 dakikalık bir film.

Still Moving [Hareket Eden Kare, 2016] ise Hosni’nin yüzünün 10 saniyelik yakın çekimini 11 dakikalık bir sekansa dönüştürürken, kaynak malzemesi olan VHS kasedin grenli dokusu ve titreşimlerini ön plana çıkarıyor ve bu kusurluluğu, güzelliğini acı içerisindeyken bile koruyan bir yüz aracılığıyla daha da vurguluyor.

Rania Stephan, Hareket Eden Bir Kare, 2016, Sanatçının ve Marfa’ Projects’in (Beyrut) izniyle.

Rania Stephan, Hareket Eden Bir Kare, 2016, Sanatçının ve Marfa’ Projects’in (Beyrut) izniyle.

64 Dusks [64 Gün Batımı, 2016] adlı diptik serisi, Hosni’nin 21 Haziran 2001’de intihar ettiği zaman dilimi olan gün batımında, şehirdeki konumu önemli olmaksızın sanatçının karşılaştığı farklı mekân ve görüntüleri yan yana getiriyor. Aynı adlı videoda, 64 Dusks [64 Gün Batımı, 2013], hareket eden araçtan yapılan çekimlerde yıldızın ölüme atladığı apartman görülüyor. Sanatçının, Hosni elinde kamera tutarken ve gülümserken görüldüğü buluntu bir fotoğraf olan işi Who Else Could It Be [Başka Kim Olabilirdi Ki, 2016] ise, bu sergi kapsamında, Stephan ve Lübnanlı galericisinin de içinde olduğu ilişkiler ağının sessiz bir tanığı olarak beliriyor.