PERİLİ KÖŞK’ÜN YENİ MİSAFİRLERİ

Ömür Bayramoğlu 09 Mayıs 2017 0
PERİLİ KÖŞK’ÜN YENİ MİSAFİRLERİ

YENİ ÇIKANLAR – Çağdaş sanat ile zaman arasındaki ilginç ilişkiyi sorgulayan ‘Günlerin Tortusu’ sergisi, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan yapılan bir seçkiyle ortaya çıkıyor. Daha önce Leylâ Erbil, Tezer Özlü gibi yazarların kitaplarından hareketle düzenlenen sergiler geleneğine eklemlenen ‘Günlerin Tortusu’nun kavramsal çerçevesini yazar Tomris Uyar’ın kurgu dünyası oluşturuyor. 3 Eylül 2017 Pazar akşamına kadar ziyaret edilebilecek.

Ömür Bayramoğlu  omurbayramoglu@gmail.com

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı “Günlerin Tortusu” sergisi güncel tavırların şekillendirmiş olduğu farklı sanat eserlerini bir araya getirmeyi hedeflemiş. David Abir, Ruby Anemic, George Barber, Olaf Otto Becker, Boomonn, Eelco Brand, Herbert Brandl, Laurent Bolognini, Kwan Sheung Chi, U-Ram Choe, David Drebin, Univesal Everyting, Beverly Fishman, Thomas Glassford, Peter Halley, Pascal Haudressy, Allard van Hoorn, Başak Kaptan, Michael Kenna, Ola Kolehmainen, Ellen Kooi, Sıtkı Kösemen, James Lecce, Renee Levi, MARCK, Domingo Milella, François Morellet, Ali İbrahim Öcal, David Allen Peters, Andrew Rogers, Paul Schwer, Keith Sonnier, Frank Thiel, Peter Vogel, Charles Xelot, Miao Xiaochun, Ekrem Yalçındağ, Jerry  Zeniuk, Zimoun, Beat Zoderer, Marina Zurkow, kendi kültürleri, yaşadıkları çevre içinde günlerin getirdiğine karşı tavır alan bir sanat eseri oluşturmuş.

Universal Everything , Geleceğin Ekranları, 2016

Universal Everything , Geleceğin Ekranları, 2016

‘Günlerin Tortusu’, adını yazar Tomris Uyar’ın aynı adla yayımlanmış olan kitabından almış. Tomris Uyar, Günlerin Tortusu adlı kitabında 1980-1984 arasını kapsayan güncelerini yayımlamış. Günlükler, yaşanan  zamanın izdüşümleri olarak, hem tarihsel hem sosyolojik açıdan oldukça değerli belgeler. Uyar’ın Günlerin Tortusu kitabı, Borusan Contemporary’deki aynı adlı serginin çıkış noktası olarak 2016’dan bu yana Perili Köşk’de düzenlenen etkinliklerde hedeflenen yaratıcı edebiyat ve çağdaş sanat birlikteliğinin yeni bir noktasına gönderme yapmış. Daha önce Leylâ Erbil, Tezer Özlü, İlhan Berk’in kitaplarından yola çıkarak hazırlanan koleksiyon sergilerinin devamı olarak hazırlanmış “Günlerin Tortusu”.

Marina Zurkow, Daha ve Daha (görünmez okyanuslar): Türkiye, 2016

Marina Zurkow, Daha ve Daha (görünmez okyanuslar): Türkiye, 2016

SON BEŞ YILIN ESERLERİ

‘Günlerin Tortusu’ sergisi, 2011 yılında açılan Borusan Contemporary’nin altıncı yılına denk gelen bir sunum. Sergi için hazırlanan kitapçıkta, ”Tomris Uyar, açıkyüreklilikle yazan, bunu da samimiyetle yaptığı için abartıya yer vermeden kendisine, topluma, dünyaya bakabilen bir yazardı. Onun günlüklerini okuduğumuzda, aradan geçen onca  zamana rağmen tazeliğini yitirmemiş bir sesi, soluğu duymamızın nedeni bu samimi olma halidir. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda bulunan eserlerin çıkış noktası olarak bu samimiyetin şeçilmesi yadırganmamalı. Önemli bir bölümü son beş yılda üretilmiş güncel sanat eserlerini bir araya getiren bu koleksiyon, yaşadığımız zaman karşısında, video, fotoğraf, ışık gibi teknikleri kullanarak tavırlarını, duruşlarını geliştiren sanatçıların deneysel çalışmalarından oluşuyor” diye açıklanmış.

François Morellet, Ready Remake No: 1, 2012

François Morellet, Ready Remake No: 1, 2012

PERİLİ KÖŞK NE ZAMAN YAPILDI?

Borusan Holding’in ve koleksiyonunun ev sahipliğini yapan Perili Köşk’ün yapımına 1910 yılında başlanmış. Köşk yapısı itibariyle teraslar hariç dört buçuk katlı olmakla birlikte, bitirilemeyen inşaattan dolayı ikinci ve üçüncü katı boş kalınca rüzgârın yarattığı uğultu, çevre sakinleri tarafından binanın “Perili Köşk” adıyla anılmasına neden olmuş. Diğer bir söylentiye göre de, binada peri gibi güzel bir kız yaşadığı ve burada hayatını kaybettiği için bu ismi almış.

Binanın yenileme çalışmaları 1995-2000 yılları arasında mimar Hakan Kıran tarafından gerçekleştirilmiş ve Borusan Holding, köşkü 2030 yılına kadar kiralamış. 17 Eylül 2011’den itibaren bina haftasonları halkın ziyaretine açık çağdaş sanat mekânı olarak kullanılmaya başlanmış.

PeriliKosk2

YARATICI SÜRECİ DESTEKLEYEN TAVIR

Borusan Contemporary, etkinliklerini yeni medya sanatı üzerinde yoğunlaştırmış. Yeni medya sanatı, dijital olarak üretilmiş imgeleri izleyiciye sunar. Video, fotoğraf, heykel ve ışık gibi birbirinden farklı tekniklerle üretilen çalışmaların en önemli özelliklerinden biri de izleyicinin katılımına açık olmasıdır. İzleyici pasif bir rolü terk ederek katılımıyla sanat eserini şekillendirdiğinde, yaratıcı sürecin br parçası olur. Borusan Contemporary, yaratıcı süreci destekleyen tavrını iki alanda yoğunlaştırmış. Bunlardan ilki kişisel sergilerde, diğeriyse sanatçılara verilen proje siparişleri ve alımlarla oluşturulan koleksiyonlarda.

“Günlerin Tortusu”, “Sinan Projesi”, “Uvertür: Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’dan Yeni Eserler” sergisi ile binanın ana girişten üst kattaki terasına kadar binanın tamamımda gösterilen çalışmalar, koleksiyonun gövdesel bütünlüğünü izleyiciye sunuyor.

Sergi, Perili Köşk Borusan Contempory’de Cumartesi-Pazar  günleri 10:00- 19:00 saatleri arasında 3 Eylül 2017 tarihine kadar gezilebilir.