O, TEK BAŞINA TEMBELLİK DEĞİL…

Editör 07 Ekim 2017 0
O, TEK BAŞINA TEMBELLİK DEĞİL…

YENİ ÇIKANLAR – Tarihte Oblomovluk şeklinde adlandırılan bir kavramın oluşmasına neden olan İvan Gonçarov Oblomov adlı romanını 1859 yılında yayımladığında muhtemelen insanlar üzerinde böylesi bir etki bırakacağını düşünmüyordu.

Romanı kısaca özetleyecek olursak; eserin baş kahramanı Oblomov adında bir Rus soylusudur. Oblomov kendisi için hep yeni projeler üzerine düşünür ancak tembelliğinden nedeniyle bir türlü bu projeleri hayata geçiremez. Durumu daha da kötüye gitmeye ve toprağını kaybetmeye başlar. Olga’ya olan büyük aşkı bile değişmesini sağlamaya yetmez.

Oblomov aslında yazarın Rus aristokrasisine bir eleştirisidir. Romanın kahramanlarından Stoltz ise disiplin ve çalışkanlığıyla Avrupa’yı ve burjuvaziyi simgeler. Ayrıca Oblomov çok dürüst, saf, insanların iyiliğini isteyen ve sadık bir insandır.

Oblomov’un karakteri “Oblomovluk” diye bir kavramın doğmasına da yol açmıştır. Bu kavram aşırı tembelliğin bir ifadesi olarak kullanılmaya başlamıştır.

Rus yönetmen Nikita Mikhalkov tarafından 1980 tarihinde sinemaya uyarlanan film Türkçede Oblomov adıyla gösterilmiştir.Oblomov_1915

GONÇOROV KİMDİR?

İvan Aleksandroviç Gonçarov 18 Haziran 1812’de Simbirsk, şimdiki adıyla Ulyanovsk’ta doğmuştur. Babası zengin bir tahıl tüccarıdır. Moskova Devlet Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 30 yıl boyunca devlet memurluğu yapmıştır.

Goncharov’un ilk romanı Alelade Bir Hikaye, Sovremennik”te 1847 yılında yayınlanmıştır. İkinci ve en iyi bilinen romanı olan Oblomov ise 1859 yılında Otechestvennye Zapiski’da yayınlanmıştır. Üçüncü ve son romanı olan Yamaç, Vestnik Evropy’da 1869 senesinde okuyucularıyla paylaşılmıştır.

En ünlü romanı olan Oblomov’un aynı isimli karakteri, “Oblomovluk” kavramının doğmasına da yol açmıştır. Bu kavram aşırı tembelliğin bir ifadesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Gonçarov, Fyodor Dostoyevski tarafından kayda değer, itibarlı bir yazar olarak tanımlanmıştır. Anton Çehov kendisinden başarılı bir yazar olarak söz eder.

Hiç evlenmemiştir ve 1891 yılında Sankt-Peterburg kentinde ölmüştür.