O ABİ YAŞIYOR MU, ANNE?

Ata Tuncer 25 Temmuz 2017 0
O ABİ YAŞIYOR MU, ANNE?

YENİ ÇIKANLAR – Bu sene dünya müziği Chris Cornell ve Chester Bennington’ın intiharlarıyla sarsılırken Harun Kolçak’ın ölümüyle Türk pop müziği de yasa girdi. Her ölüm erken ancak yakın Türk müzik tarihinde Yavuz Çetin, Kerim Tekin, Barış Akarsu, Ajlan ve birçok genç müzisyen “yaşasaydı” denilerek anıldı hep, öyle dinlendi. Genç yaşta kaybettiğimiz müzisyenlerden biri Uzay Heparı, öldüğünde yirmi altı yaşındaydı. 24 Temmuz doğumlu müzisyen “yaşasaydı” belki de Türk pop müziğinde bambaşka kült şarkılarımız olacak ve belki onun elinin, kulağının değdiği şarkıları yine ezberden söyleyecektik. Doğum günü ertesinde Uzay Heparı anısına…

Ata Tuncer  sedat.ata.tuncer@gmail.com

“YETER Kİ ONURSUZ OLMASIN AŞK”

Kısa yaşamına birçok kültleşmiş şarkı ve film sığdıran Uzay Heparı, 24 Temmuz 1968’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü bitirdi. Piyano ve klavye ile sürecek olan müzikal yaşamı Zuhal Olcay’ın Türk pop müziğindeki alışılagelmemiş albümü “Küçük Bir Öykü”de piyano çalarak başladı. Aşağıdaki videoda Heparı’yı klavye başında görüyoruz.

Levent Yüksel/Yeter Ki Onursuz Olmasın Aşk
(Söz: Sezen Aksu, Müzik: Sezen Aksu-Uzay Heparı, Düzenleme: Uzay Heparı)

“MASUM DEĞİLİZ”

Sezen Aksu’nun uzun zaman aşkla çalıştığı Onno Tunç ile ilişkileri şiddetli bir çıkmaza girer. Yollarını ayırmaya karar verirler. Bu sırada Uzay Heparı ile tanışan Aksu, o günleri şöyle anlatıyor: “Onno (Tunç), UğurYücel hep birlikte bir şov yapıyorduk. Onno’yla ilişkimizin artık ‘tabanca’ noktasına geldiği dönem. Canım, Onno çok kibardır. Ama artık canını bezdirmiş olmalıyım ki, birlikte çalışmayı durdurduk. Bu arada Oba’da Uğur Yücel ile şov yapmamız gerek. Canhıraş sordum Orhan Topçuoğlu’na ‘Napacağız, Onno yok!” “Seni Uzay Heparı ile tanıştırayım” dedi. Hani hemen kaynaşma anları vardır. O insanlar gelir konar yüreğinize. İşte öyle oldu. Anında başladık birlikte çalışmaya. ”

Sezen Aksu/Masum Değiliz
(Söz: Meral Okay-Sezen Aksu, Müzik: Uzay Heparı-Sezen Aksu, Düzenleme: Uzay Heparı)

“SERSERİM BENİM”

Sezen Aksu ile Uzay Heparı ile ortak çalışmalar yaptı. Levent Yüksel, Sertab Erener ve Aşkın Nur Yengi gibi isimlerin albümlerine besteci, aranjör ve yapımcı olarak imza attı, Heparı.

Aşkın Nur Yengi/Serserim Benim
(Söz-Müzik: Sezen Aksu, Düzenleme: Uzay Heparı)

“GECE, MELEK VE BİZİM ÇOCUKLAR”

1992 yılında Sertab Erener’in “Sakin Ol”, ertesi yıl Orhan Atasoy’un “Gemiler” kliplerinde rol aldı. 1994 yılında Atıf Yılmaz’ın yönettiği Gece, Melek ve Bizim Çocuklar filminde Derya Arbaş ve Deniz Türkali ile başrolde oynadı.

Gökhan Kırdar/Gece Melek ve Bizim Çocuklar
(Yönetmen: Atıf Yılmaz)

“KINALI BEBEK”

Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü üzerine çalıştığı sırada, Demet Akbağ’ın sürdüğü araba Uzay Heparı’nın kullandığı motosikletle çarpıştı. Kaza sonunda Heparı bitkisel hayata girdi ve on bir gün komada kaldı.

Demet Sağıroğlu/Kınalı Bebek
(Söz: Şehrazat, Müzik-Düzenleme: Uzay Heparı)

“YAS”

Komada geçen on bir günün ardından ölüm haberi geldiğinde tarih 31 Mayıs 1994’tü. Eşi Zeynep Tunuslu hamileydi. Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilen Heparı’nın oğlu ocak ayında dünyaya geldi. Levent Yüksel’in ikinci albümünde yer alan “Yas” adlı şarkı, Sezen Aksu tarafından, Uzay Heparı için yazılmıştı.

Levent Yüksel/Yas
(Söz-Müzik: Sezen Aksu, Düzenleme: Onno Tunç)

“KÜÇÜĞÜM”

Uzay Heparı’nın ardından Levent Yüksel’in seslendirdiği şarkıdan başka pek çok şarkı, ağıt yazıldı, söz ve bestesi Yıldız Tilbe’ye ait olan “Gittin”, Candan Erçetin’in seslendirdiği “Daha”… Anısına, 2008 yılında Uzay Heparı-Sonsuza adlı bir albüm yayınlandı. Ancak Heparı’yı anlatan şarkılardan belki en içe dokunan şarkı Sezen Aksu’nun “Deli Kızın Türküsü” adlı albümünde birlikte çalıştıkları “Küçüğüm” şarkısıydı…

Sezen Aksu/Küçüğüm
(Söz-Müzik: Sezen Aksu, Düzenleme: Uzay Heparı)

-O ABİ YAŞIYOR MU, ANNE?

Herkesin küçüklüğünden, çocukluğundan kalma masum hikâyeler vardır. Bir çocuk mesela, her akşam haberi saatinde yemek masasından kalkıp Uzay Heparı için, belki uyandığını görür, duyarım diye televizyonun başına geçmiştir. Televizyonun sesini sonuna kadar açıp akşam yemeğini kucağındaki tabaktan yemiştir. Ailesi ise henüz ilkokula bile gitmeyen çocuğun bu ilgisini yürekleri burkularak izlemiş, annenin “O abi öldü.” demeye korktuğu akşam televizyon aniden bozulmuştur. Haber saati bitiğindeyse çocuk, televizyonun fişinin çekilmiş olduğunu fark edip bu kez ağlamaklı, on bir akşam boyunca sorduğu soruyu bu kez son defa tekrarlamıştır: “O abi yaşıyor mu, anne?”

O müzisyen abilerin anısına, çocuğuna ölüm haberi veremeyen annelerin hatırına, erken göç eden müzisyenler doğum günlerinde anılmalı belki de…

Uzay Heparı’yı sevgiyle anıyoruz…

İlgililer için: Uzay Heparı Belgeseli