MEMLEKET PORTRELERİNİN USTA YAZARI

Editör 09 Ekim 2017 0
MEMLEKET PORTRELERİNİN USTA YAZARI

YENİ ÇIKANLAR – Türkçe edebiyatın unutulmayan ismi Yusuf Atılgan… Usta işi eserler bıraktı geride… Ve yeni portrelerler kattı hayatımıza… Okurlara, ‘Yaşasın edebiyat!’ dedirten yazarlardan oldu.

 27 Haziran 1921’de Manisa’da doğdu Yusuf Atılgan. Doğduğu şehirde başladı eğitim hayatına… Manisa Ortaokulu’nu 1936’da, Balıkesir Lisesi’ni 1939’da, ikinci sınıfından sonrasını askerî öğrenci olarak sürdürdüğü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü de 1944 yılında tamamladı. Akşehir Maltepe Askerî Lisesi’nde bir yıl edebiyat öğretmenliği yaptı. 1946 yılında Manisa’nın Hacırahmanlı köyüne yerleşerek burada çiftçilik yapmaya başladı. 70’li yılların sonlarına doğru İstanbul’a döndü, Milliyet, Can gibi yayınevlerinde çevirmenlik, editörlük yaptı. Yusuf Atılgan, Tercüman gazetesinin 1955 yılında düzenlediği öykü yarışmasında “Evdeki” öyküsüyle birincilik (Nevzat Çorum adıyla katılmıştır), “Kümesin Ötesi” öyküsüyle de (Ziya Atılgan adıyla) dokuzunculuk kazandı.aylak-adam

Yunus Nadi Roman Armağanı’na değer görülen ilk romanı Aylak Adam’ı 1959’da, ilk öykü kitabı Bodur Minareden Öte’yi 1960 yılında yayımladı. İkinci romanı Anayurt Oteli, 1973 yılında basıldı. Edebiyatımızın çağdaş klasiklerinden biri sayılan Yusuf Atılgan’ın bütün öyküleri Eylemci adıyla 1992 yılında yeniden basıldı. Yusuf Atılgan, Canistan adlı romanını çalıştığı sırada, 9 Ekim 1989 günü İstanbul’da aramızdan ayrıldı. 

11 YIL BEKLEYEN ROMAN

Atılgan’ın yayımlandığı günden bu yana edebiyatımızın en sevilen, üzerinde en çok tartışılan romanlarından biri olan Aylak Adam, 60’lı yılların başında bizimle birlikte tüm dünyada da konuşulmaya başlanan kentli aylak aydın bireyi konu alıyordu. Bugün artık çağdaş klasiklerimiz arasında yer alan Aylak Adam’ın dikkat çektiği entelektüel sorunlar güncelliğini koruyor.

Yusuf Atılgan’ın unutulmaz romanı Anayurt Oteli bir memleket portresi, bir mizaç izahı.Canistan

Yayımlandığı ilk günden itibaren okurların başucu kitabı olan romanın kahramanı Zebercet ise  çağdaş edebiyatımızın en ünlü kişilerinden biri.

Ekmek Elden Süt Memeden ise 1970 yılında kaleme alındı. İlk kez 1981 yılında yayımlanan kitap iki masaldan oluşuyor:  “Korkut’a Masal” ve “Ceren’e Masal”.

Yusuf Atılgan’ın tamamlamadan bıraktığı üçüncü romanı Canistan, ölümünden çok sonra, ilk kez 2000 yılında yayımlandı. Romanın coğrafyası yine Manisa; ama bu kez dönem farklı. Anadolu’nun işgal edildiği, direniş çetelerinin kurulduğu yıllar, anasını bırakıp köylere, çiftliklere çalışmaya giden çalışkan, işbilir köylü çocuğu Selim… Okuyunca göreceksiniz; üç bölümden oluşan bu kısa anlatı hiç de yarım kalmış değil. Son derece güçlü bir dil ve sağlam gözlemlerle dolu, tam bir “usta” eseri…