Meltem Cumbul ve Yeşim Ustaoğlu ile Bozcadada’da Sinema Dersleri

Editör 12 Mayıs 2017 0
Meltem Cumbul ve Yeşim Ustaoğlu ile Bozcadada’da Sinema Dersleri

YENİ ÇIKANLAR – TED Konuşmaları’nın samimiyeti ve uzun soluklu paylaşım imkanını Türkiye’ye taşıyan Curious Community’nin Haziran’da düzenlenecek Sinema Dersleri’nin konukları Meltem Cumbul ve Yeşim Ustaoğlu olacak. Curious Community’nin zu PR ile ortaklaşa gerçekleştireceği ve 16-18 Haziran tarihleri arasında Pavli Bozcaada’da yapılacak derslerde Meltem Cumbul, Eric Morris Sistemi Oyunculuk Atölyesi düzenlerken Yeşim Ustaoğlu da bir gün boyunca sürecek özel bir masterclass verecek.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Curious Community, yaz boyunca sinemadan güncel sanata, tiyatrodan dansa, farklı disiplinlerden profesyonelleri bir araya getirmeye devam ediyor. Pavli Bozcadada’da gerçekleşecek Curious Community’nin Haziran programında ise oyuncu Meltem Cumbul ve yönetmen Yeşim Ustaoğlu atölyeleri oyunculuğa ve yönetmenliğe meraklı katılımcıları bekliyor.

Curious Community’nin zu PR ile ortaklaşa gerçekleştireceği Sinema Dersleri, 15-18 Haziran tarihleri arasında Bozcaada’lı sanatseverlerin yeni buluşma merkezi Pavli’de yapılacak. Türkiye sinemasının en iyi oyuncularından ve Eric Morris Sistemi’nin Türkiye’deki tek temsilcisi olan Meltem Cumbul, Eric Morris Sistemi Atölyesi ile 3 gün boyunca katılımcılara oyunculuğun derinliklerine inme fırsatı sağlarken; geçtiğimiz yılın en çok konuşulan yapımlarından “Tereddüt” ile ulusal ve uluslararası pek çok ödül toplamış auteur Yeşim Ustaoğlu da bir gün boyunca Curious Community’e özel bir masterclass verecek.

Meltem Cumbul’un 16-18 Haziran, Yeşim Ustaoğlu’nun ise 17 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek atölyeleri, oyuncu ve yönetmen-yapımcı olmak isteyen sinemaseverler için bulunmaz bir fırsat olacak.

Yerli TED Konuşmaları!

Alanında uzman konuşmacıların bilgi ve deneyimlerini sıcak, samimi ve interaktif bir ortamda seyirciye aktardıkları Curious Community, merak etmeyi ve bilgi paylaşımını seven katılımcıları bir araya getirerek alışılagelmiş ders deneyimininin dışına çıkaran bir kültür-sanat buluşması. TED Konuşmaları’nda olduğu gibi konuşmacı ve katılımcıların samimi ve interaktif bir ortamda uzun soluklu bir paylaşımda bulunmalarını sağlayan Curious Community, dünyanın ‘dördüncü en güzel adası’ seçilen, New York Times’ın “2017 senesinde görülmesi gereken yerler” listesine dahil ettiği Bozcaada’da, 55 dönümlük bir çam ormanı içinde bulunan, doğal taş ve ahşap kullanılarak inşa edilmiş Pavli Bozcaada’da gerçekleşiyor.

meltem cumbul

MELTEM CUMBUL KİMDİR?

Oyunculuk kariyerinde, aralarında Altın Ayı Ödüllü “Duvara Karşı”nın da bulunduğu 16 uzun metrajlı film, tüm zamanların en yüksek ratingli yerli TV yapımı ‘Yılan Hikayesi’ dahil 6 televizyon dizisi, müzikaller, tiyatro oyunları (Smokey Joe’s Cafe & Taming of the Shrew) ve Palm Springs, Queens, Antalya ve Ankara Film Festivalleri de dahil olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası ödül sığdırmıştır. 2005 yılında Los Angeles’ta Eric Morris’le birlikte yaptığı çalışmalar sonucunda öğrendiği metodu, halen Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde öğretmeyi sürdüren Cumbul, D22 tiyatrosu için “Bent”, Toy İstanbul Tiyatrosu için de “Blu” isimli tiyatro oyunlarını yönetmiştir.

YEŞİM USTAOĞLU KİMDİR?

Bir Anı Yakalamak” (1984), “Magnafantagna” (1987), “Düet” (1990),“Otel” (1992) gibi ödüllü kısalarının ardından yönettiği ilk uzunu “İz” (1994) Nurnberg, Moskova ve Göteburg film festivalleri dahil olmak üzere dünyanın çeşitli festivallerinde gösterildi ve İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film seçildi. İkinci uzunu “Güneşe Yolculuk” (1999) ile Berlin’de En İyi Avrupa Filmi Ödülü ve Barış Ödülü’nün yanı sıra, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, FIPRESCI Ödülü ve Seyirci Ödülü’nü kazandı. Berlin Film Festivali Panorama bölümünde prömiyerini yapan “Bulutları Beklerken” (2004) Sundance/NHK Uluslararası Film Yapımcıları Ödülü’nü kazanırken, “Pandora’nın Kutusu” (2008) ile San Sebastian Film Festivali’nde Altın İstiridye (En İyi Film) ve Gümüş İstiridye (En İyi Kadın Oyuncu – Tsilla Chelton) başta olmak üzere ulusal ve uluslararası pek çok festivalden ödül aldı. 2012’de yönettiği ve Venedik’te prömiyerini yapan “Araf”, Abu Dhabi ve Split Mediterranean film festivallerinde “En İyi Film” seçilirken, Moskova, Tokyo, Pune gibi festivallerden kadın oyuncu dalında ödüller kazandı. Ustaoğlu’nun seyirciden ve eleştirmenlerden büyük ilgi gören son filmi “Clair Obscur/Tereddüt” ise, Antalya ve İstanbul film festivallerinde En İyi Yönetmen ödülleriyle dönerken, başrolündeki Ecem Uzun da sayısız festivalde En İyi Kadın Oyuncu seçildi.