Mehmet Güleryüz’den desen sergisi: Rağmen

Editör 05 Ocak 2017 0
Mehmet Güleryüz’den desen sergisi: Rağmen

YENİ ÇIKANLAR – The Empire Project, 2017 açılışını Mehmet Güleryüz’ün desen sergisi “Rağmen” ile yapıyor. Sergide sanat kariyerinin altmışıncı senesine yaklaşan sanatçının en son yapıtları önemli bir kilometre taşı olarak karşımıza çıkıyor. Yapıtlar bütünü 19 Ocak, 17 Mart tarihleri arasında The Empire Project’te izleyiciyle buluşuyor.

Desen, Mehmet Güleryüz’ün sanatsal pratiğinin odağını oluşturmakta: “Güleryüz, bir sanatçının eserlerinde döneminin temel sorunlarına değinmesi gerektiğine ve bunu yapmak için de doğuştan gelen sanatsal bir yeteneğinin, teknik açıdan uzmanlaşmış bir becerisinin ve sanat tarihi konusunda geniş bilgisinin olması gerektiğine, ama bunların yine de yeterli olmadığına inanır. Ona göre, bunların yanısıra, sanatçının olayları izleyerek, çözümleyerek, eleştirerek gözlemleyip, üzerine düşünerek oluşturduğu bir felsefesi ve sistemi olmalıdır.”

mehmet-guleryuz2

mehmet-guleryuz

“Süregelen üretme eylemi ve özellikle kendi iç dünyasına ait hareketli, canlı duygusal ve birbiriyle çatışan olaylar dizisinin yaratımı ve -hünerli- yönetimi Güleryüz’ün hayati bir fonksiyonu olarak en açık ve net haliyle desenlerinde başka hiçbir yerde olmadığı gibi karşımıza çıkar. Sanatçı yöntemleri ile hem tecrübe etiği dış dünyası hem de kendi iç dünyasının haricen olan bitene verdiği duygusal karşılıklar bütünüdür.”* Dilde bir yenilenme olmasa idi bu sergi olmazdı.

* “Mehmet Guleryuz” by Nan Freeman, Genişletilmiş ikinci baskı, Galeri Nev 2008.