KÜÇÜK İSKENDER’DEN İKİ YENİ KİTAP

Editör 07 Kasım 2017 0
KÜÇÜK İSKENDER’DEN İKİ YENİ KİTAP

YENİ ÇIKANLAR – Türkiye Edebiyatı’nın önemli isimlerinden küçük İskender’in, Can Yayınları etiketiyle çıkan iki yeni kitabı okuyucuyla buluşuyor.

“Türkçe Sözlü Hafif Mavi” ve “Kırık Kadeh Sineması İftiharla Sunar” adlı yeni deneme kitapları önce Tüyap’ta, ardından tüm kitabevlerinde, raflarda olacak.

Yazarın baskısı tükenen “Periler Ölürken Özür Diler” adlı kitabı da yeni baskısıyla meraklılarını bekliyor.

İstanbul Kitap Fuarı etkinlikleri dâhilinde 12 Kasım Pazar günü saat 14:15’te, “Edebiyatçı Romantik Bir ‘Şey’dir” adlı söyleşide küçük İskender, Yekta Kopan ve Zeynep Miraç bir araya gelecekler. küçük İskender’in imzası ise 15:30’da başlayacak.

kirik kadeh sinemasihafif mavi

 

 

 

 

 

 

 

 

küçük İskender Kimdir?

küçük İskender, 1964 yılında İstanbul’da doğdu. Кabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi son sınıfında okulu bıraktı. Ardından İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümüne girdi, 3 yıl sonra bıraktı. 1980’li yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. İlk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi’nde, İskender Över ismiyle çıktı. Profesyonel olarak 1985’te Adam Sanat Dergisinde şiirleri yayımlanmaya başladı.

Kimi çıkan antololojilerde şiirleri basıldı. Кanada’da çıkan Descant adlı edebiyat dergisinin Türkiye özel sayısında, ABD’de ise Murat Nemet Nejat’ın ‘eda’ kavramında yoğunlaştığı Türk şairleri antolojisinde kendine yer buldu. İtalya’da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması’nda (La Giovane Poseia D’europa Nel 1999) ilk ona girdi ve şiirleri bu şairlerle kitaplaştırıldı.

2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülleri’nde Bir Çift Siyah Deri Eldiven adlı şiir kitabıyla birincilik aldı. 2001 yılında Almanya’da, 2002 yılında Hollanda’da çeşitli şehirlerdeki etkinliklerde, 2005’te Avusturya’da, 2007’de Makedonya’da, 2008’de İsveç’te konuşmacı olarak ve şiir performanslarıyla kendini dile getirdi. sozkimin.com 2003 yılında Berlin’de düzenlenen İlk Türkiyeli Eşcinseller Kongresi’nde bu konudaki bildirisini okudu. 2004’te NewYork’ta ve Kuzey Coralania’da üniversitelerde konuşma yaρtı ve tek kişilik okuma gecelerine konuk oldu. 2006’da İskender’i Ben Öldürmedim adlı şiir kitabıyla Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazandı. 2014’te 7.si verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü Küçük İskender’e verildi. Jüri ödülün gerekçesini ‘Türk Şiiri’ne getirdiği özgün soluk ve şiir dilinin geliştirilmesinin yanı sıra otuz yıl boyunca tavrındaki tutarlılık’ olarak özetledi.