Homeland nasıl bir dizi? Homeland konusu ne anlatıyor?

Homeland nasıl bir dizi? Homeland ne anlatıyor? Homeland konusunun perde arkasında neler var? ‘Homeland’ görünürde CIA ile El-Kaide arasında bir savaş hikâyesi. Ama derinde, iki insan arasında ‘manik-depresif’ bir aşk hikâyesi.

Homeland’ üçüncü sezonuyla FX’te karşımızda. Yıllardır ödüle doymayan dizi, bu sene de Claire Danes’le Emmy’de en iyi kadın oyuncu dalında geleneğini sürdürdü. Danes’in canlandırdığı CIA ajanı Carrie Mathison, ‘bipolar’ yani manik-depresif bir karakter. Ama bu ‘bozukluk’, onun sezgi, çıkarım ve çözümleme yetisiyle de at başı. Dizinin kayda değer tematik motiflerinden biri bu: Duygusal bozuklukla zihinsel yetkinlik, madalyonun iki yüzüdür.

Politikadan psikolojiye geniş bir yelpazeye sahip dizide ‘kahraman’ ile ‘terörist’ de ‘politik madalyon’un iki yüzü! En çarpıcı örnek, yeni sezon ilk bölümde diğer başkarakter Nicholas Brody (Damian Lewis) için sekiz sütuna manşet atılmış şu gazete başlığı: “Kahraman terörist çıktı”.

İzlemeyenler için önbilgi: ‘Homeland’, ‘küresel düzen’ ile ‘küresel düzen karşıtlığı’ arasındaki mücadeleye Amerika penceresinden ancak Amerika-yanlısı olmadan bakma gayretinde bir dizi. Bu nüansı kaçırırsanız diziyi kolayından Amerikancı-propagandist bir yapım olarak nitelendirmeniz işten değil. Fakat sabırla izleyince fark ediyorsunuz ki dehşetlice resmedilmiş El-Kaide odaklı küresel terörizmin aslında Amerika odaklı küresel düzenin bir ‘ayna yansısı’ olduğu anlatılmak isteniyor.

Afganistan’da El-Kaide’ye esir düşmüş Amerikan deniz çavuşu Nicholas Brody zamanla olaylara içerisine girdiği yeni dünyanın gözüyle bakmaya başlar ve ‘Anavatan’ına düşman olur. Artık bir Müslüman ve El-Kaide hesabına çalışan gizli ajandır. Geri döndüğü ülkesinde ‘kahraman’ olarak karşılanıp senatörlüğe kadar yükselir. Ülkenin bağrına hançer sokmasına ramak kalır. Ona inanmayıp takibe alan tek kişi, bipolar ajanımız Carrie Mathison’dır. Ne var ki o da güçlü sezgilerinin politik güvensizlik telkin ettiği Brody’i tanıdıkça ‘psikolojik’ bir temkinsizlikten kendini alamaz. Carrie, çözdüğü adama âşık olmuştur. Bu aşk, önce ona kaybettirir. Fakat dizinin dönüm noktası olan 2’nci sezon 5’nci bölümde CIA’nın eline düşmüş ama ser verip sır vermeyen Brody’i de Carrie bu aşkla ‘çözer’:

“Sana nazik davrandığını [El Kaide lideri Abu Nazir’i kastederek], seni kurtardığını düşündüğünü biliyorum. Ama gerçek şu ki sistematik olarak seni parçalara ayırdı; acıdan başka hiçbir şey kalmayana dek seni parçalarına ayırdı. Sonra da acını dindirip seni başka biri olarak bir araya getirdi. Sana sevmen için bir çocuk verdi [Abu Nazir’in oğlu], sonra da diğer canavar Walden [temsilen, ‘Amerika’] o çocuğu elinden aldı. İkisinin arasında hayatını bir perişanlığa sürüklediler… Yalan söylemeyi bıraksan için rahatlamaz mı? Mesela ben yalan söylemeyi bıraksam sana Brody karını ve çocuklarını bırakıp benimle olmanı istiyorum derim. İşte söyledim. Ölmedim bak! Bayağı da iyi hissettirdi. Sen iyi birisin Brody. Çünkü giydiğin o yeleği patlatmadın. O insanları öldürmemeye karar verdin. Dana [Brody’nin kızı] aradı seni değil mi? Senden eve gelmeni istedi ve sen de gittin. Belki de o zaman kendi çocuğunu ne kadar sevdiğini fark ettin. İşte ben bu Brody ile konuşuyorum. Âşık olduğum Brody ile…”

Carrie’nin ‘içten’ konuşması, Brody’nin de ona artık tam anlamıyla âşık olduğu andır. Ama aynı zamanda ‘politik’ olarak da çözüldüğü andır! Bu sözlerin ardından Carrie, Brody’e El Kaide’nin tüm hedef ve plânlarını ifşa ettirir.

Bu rahatsız edici bir noktadır. Çünkü Brody için aşk burada hem çözülme hem de sığınmadır. Bir an hayatın içinde sadece aşka sığınma ile aşkı en tekinsiz sayma düşünceleri arasında, bir parça ‘manik-depresif’, iner-çıkarsınız!..

‘Homeland’ görünürde CIA ile El-Kaide arasında bir savaş hikâyesi. Ama derinde, iki insan arasında ‘manik-depresif’ bir aşk hikâyesi. Belki de ‘siyasal hayvan’ olarak insanlığımızla bir ‘ruhsal hayvan’ olarak insanlığımız arasında ‘bipolar’lığımızın altını çizmeye çalışan bir hikâye…

Radikal -Tayfun Atay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir